Pregled bibliografske jedinice broj: 55798
Kariotipovi biokovskih populacija luka Allium senescens L. ssp. montanum (Fries) Holub
Kariotipovi biokovskih populacija luka Allium senescens L. ssp. montanum (Fries) Holub, 2000., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 55798 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kariotipovi biokovskih populacija luka Allium senescens L. ssp. montanum (Fries) Holub
(Karyotypes of Allium senescens L. ssp. montanum (Fries) Holub from Biokovo mountain region)
Autori
Šop, Klaudija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
21.09
Godina
2000
Stranica
49
Mentor
Besendorfer, Višnja
Ključne riječi
Allium senescens ssp. montanum; karyotype; C-banding; fluorochrome banding; silver staining; NOR activity
(Allium senescens ssp. montanum; kariotip; C-pruganje; fluoroscensijsko pruganje; bojenje srebrom; aktivnost NOR -ova)
Sažetak
Istraživane su značajke kariotipa triju biokovskih populacija luka Allium senescens ssp. montanum koji je opisan kao pravi predstavnik sekcije Rhizirideum. Ta vrsta luka, iako pripada jednom od najvarijabilnijih podrodova, vrlo je slabo citogenetički istražena, a s populacijama na području Hrvatske takva istraživanja nisu rađena. Citogenetičko istraživanje ove vrste dodatno je potaknuto otkrićem morfološki vrlo sličnog luka koje Radić (1989), koji ga je opisao, daje novo ime A. incensiodorum. Istraživanjem kariotipa vrste A. senescens ssp. montanum željelo se odrediti broj kromosoma, te utvrditi moguće kromosome biljege koji bi bili korisni za buduće istraživanje povezanosti spomenutih dviju vrsta. U tu svrhu provedeno je morfometrijsko mjerenje kromosoma bojanjem Feulgen tehnikom, a tehnikama Giemsa C-pruganja i bojanja kromosoma fluorescencijskim bojama željelo se utvrditi raspored heterokromatina duž kromosoma, te pobliže odrediti značajke heterokromatina. Osim spomenutih analiza, također je istražen broj, položaj i aktivnost nukleolarnih organizatora (NOR) upotrebom tehnike bojanja srebrnim nitratom.
Utvređeno je da je luk Allium senescens ssp. montanum u istraživanim populacijama tetraploid s 2n=4x=32 metacentrična i submetacentrična kromosoma. Submetacentrični kromosomi na kraćem kraku nose satelit. Tehnikom Giemsa C-pruganja utvrđena su četiri tipa C-pruga - telomerne, interkalarna, centromerne i pruge u području NOR-ova. Na temelju broja i položaja C-pruga izdvojeno je 8 kromosoma koji su predstavnici karakterističnih osam grupa sa po četiri kromosoma. Uočena heteromorfnost C-pruga između homolognih kromosoma najvećim dijelom odnosi se na razliku u intenzitetu bojanja interkalarnih C-pruga. Bojanjem fluorescencijskom bojom kromomicin A3 (CMA) dobiveni su samo telomerni CMA-pozitivni signali od kojih su najintenzivniji osni u području NOR-ova. Bojanjem srebrnim nitratom utvrđeno je da maksimalan broj jezgrica (4) odgovara maksimalnom broju aktivnih nukleolarnih organizatora koji su smješteni telomerno na kraćem kraku četiri submetacentrična kromosoma. Dobiveni rezultati ukazuju da bi luk Allium senescens ssp. montanum triju podbiokovskih populacija mogao biti autotetraploid.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119112
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Višnja Besendorfer
(mentor)