Pregled bibliografske jedinice broj: 556765
Vođenje pogona hibridne solarne termoelektrane
Vođenje pogona hibridne solarne termoelektrane, 2010., diplomski rad, diplomski, Fakultet strojarstva i brodogradnje, ZAGREB
CROSBI ID: 556765 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vođenje pogona hibridne solarne termoelektrane
(Hybrid solar thermal power plant operating strategy)
Autori
Mikulandrić, Robert
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
ZAGREB
Datum
26.11
Godina
2010
Stranica
99
Mentor
Lončar, Dražen
Ključne riječi
solarna termoelektrana; vođenje pogona; simulacija
(solar thermal power plant; operation strategy; simulation)
Sažetak
Tehnologija proizvodnje električne energije u postrojenjima s Rankineovim ciklusom koja kao primarni izvor energije koriste sunčevu energiju tzv. solarnim termoelektranama intenzivnije se razvija u mediteranskim zemljama i SAD-u od 2006. godine zahvaljujući poticajnim tarifama. Trenutno su najraširenija postrojenja u kojima se izravno sunčevo zračenje usmjerava pomoću paraboličnih zrcala na cijev u kojoj struji i zagrijava se termičko ulje. Vruće termičko ulje koristi se za proizvodnju vodene pare, radnog medija u Rankineovom ciklusu. Suvremene solarne termoelektrane uobičajeno se izvode s toplinskim spremnikom te s dodatnim zagrijačem jednog od radnih medija koji omogućavaju produljenje pogona na nazivnoj snazi i u uvjetima smanjenog sunčevog zračenja. Ovaj rad se bavi problematikom modeliranja termohidrauličnih procesa u solarnoj termoelektrani. Opisani su glavni dijelovi konvencionalne solarne termoelektrane. Razvijen je matematički model dinamike termohidrauličkih procesa u solarnoj termoelektrani. Obrazložena je potreba i značaj regulacije temperature termo ulja u kolektorskom sustavu. Odabrani su i opisani koncepti regulacije temperature termo ulja iz tehničke primjene i predložen koncept regulacije temperature termo ulja. Usporedba djelovanja odabranih koncepata regulacije je izvršena pomoću rezultata simulacije dinamičkih pojava unutar kolektorskog sustava. Uspoređeni su razni koncepti vođenja postrojenja solarne termoelektrane pomoću rezultata simulacije matematičkog modela. Izvedena je numerička simulacija analize naprezanja u pregrijačkoj sekciji solarne termoelektrane te su izvedeni zaključci.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201918-1911 - Optimiranje uvođenja novih tehnologija u regionalni energetski sustav (Bogdan, Željko, MZOS ) ( CroRIS)
120-1201918-1920 - Racionalno skladištenje energije za održivi razvoj energetike (Duić, Neven, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb