Pregled bibliografske jedinice broj: 556071
Kasnosrednjovjekovna i novovjekovna keramika s premazom s lokaliteta Plemićki grad Vrbovec
Kasnosrednjovjekovna i novovjekovna keramika s premazom s lokaliteta Plemićki grad Vrbovec // Burg Vrbovec u Klenovcu Humskome: Deset sezona arheoloških istraživanja / Tkalčec, Tatjana (ur.).
Zagreb: Muzeji Hrvatskog zagorja ; Institut za arheologiju, 2010. str. 223-233
CROSBI ID: 556071 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kasnosrednjovjekovna i novovjekovna keramika s premazom s lokaliteta Plemićki grad Vrbovec
(Late Medieval and Modern Age Slipware from Vrbovec Castle)
Autori
Zglav-Martinac, Helga
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Burg Vrbovec u Klenovcu Humskome: Deset sezona arheoloških istraživanja
Urednik/ci
Tkalčec, Tatjana
Izdavač
Muzeji Hrvatskog zagorja ; Institut za arheologiju
Grad
Zagreb
Godina
2010
Raspon stranica
223-233
ISBN
978-953-265-050-1
Ključne riječi
Vrbovec Castle, keramika s premazom
(burg Vrbovec, Slipware)
Sažetak
Obradivši odabrane uzorke nalaza keramike pronađene tijekom istraživanja lokaliteta Plemićki grad Vrbovec utvrdili smo da premda se radi o relativno malobrojnoj skupini nalaza, među njima je ipak bilo moguće utvrditi postojanje većine standardnih keramičkih vrsta koje smo sistematizirali u dvije veće skupine: keramiku bez i keramiku s premazom. Prva skupina obuhvaća grubu keramiku i depuratu kuhinjske i stolne namjene, a druga keramičke vrste vezane za proizvodnju finijeg stolnog posuđa. Prema dosadašnjim spoznajama najveći dio keramičkih nalaza moguće je datirati na kraj 15. ili u prvu polovicu 16. stoljeća. U to vrijeme na stolu stanovnika Plemićkog grada Vrbovca podjednako su zastupljeni keramički proizvodi talijanske i srednjeuropske provenijencije. Prema rezultatima istraživanja vidljivo je da iz područja današnje srednje Italije u Vrbovec stižu izuzetno kvalitetni primjerci faentske majolike geometrijsko florealnog stila, zatim grafito posuđe venetskog i vjerojatno abruškog podrijetla. Keramičke čaše i djelomično ocakljeni lončići za grijanje pića uz vatru otvorenog ognjišta srednjoeuropska su tradicija kasnosrednjovjekovnog i renesansnog razdoblja. Budući većina keramičkih nalaza koje ovdje donosimo spada među posebne i kvalitetne proizvode 16. stoljeća, rezultati ovih istraživanja vrijedan su prilog proučavanju nastavka i kvalitete življenja na ovome lokalitetu i nakon kraja 15. st. kada je burg prestao funkcionirati u svome izvornome smislu, što ukazuje na to da se na pojedinim dijelovima već porušenog srednjovjekovnog burga nakon toga ipak obnovio relativno kvalitetan život.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
197-1970685-0693 - Srednjovjekovno naseljavanje sjeverne Hrvatske u svjetlu arheoloških izvora (Sekelj-Ivančan, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb