Pregled bibliografske jedinice broj: 554992
Prikaz provedbe programa Prevencija nasilja u mladenačkim vezama u Odgojnom domu Bedekovčina
Prikaz provedbe programa Prevencija nasilja u mladenačkim vezama u Odgojnom domu Bedekovčina // Psihosocijani aspekti nasilja u suvremenom društvu- izazov obitelji, školi i zajednici
Osijek, Hrvatska, 2010. (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 554992 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prikaz provedbe programa Prevencija nasilja u mladenačkim vezama u Odgojnom domu Bedekovčina
(Overview of implementation of the Violence in youth romantic relationships program in residential institution Bedekovčina)
Autori
Maurović, Ivana ; Ratkajec Gašević, Gabrijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Skup
Psihosocijani aspekti nasilja u suvremenom društvu- izazov obitelji, školi i zajednici
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 25.11.2010. - 27.11.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
program prevencije; nasilje u mladenačkim vezama; procjena potreba; evaluacija programa
(prevention program; violence in youth romantic relationships; need assessment; program evaluation)
Sažetak
U Odgojnom domu Bedekovčina ispitane su potrebe korisnica promjenom instrumenta Youth Level of Service/Case Management Inventory (YLS/CMI, Hoge i Andrews, 2006), razgovorom s odgajateljima te razgovorima s korisnicama u fokus grupi. Na temelju dobivenih podataka, utvrđeni su određeni rizici koji mogu pogodovati razvoju (održavanju) problematičnih mladenačkih veza korisnica. Ti rizici odnose se na iskustava nasilnih odnosa u obitelji, s prijateljima ili dečkom, druženje s vršnjacima problematičnog ponašanja, pozitivne stavove prema agresivnom ponašanju, slabe granice očuvanja vlastite intime i dr. Kako bi korisnice za koje je procijenjeno postojanje rizika na tom području, bile podržane i pripremljene za razvoj kvalitetnih odnosa, ponuđeno im je sudjelovanje u radionicama prevencije nasilja u mladenačkim vezama. Po pristanku korisnica, formirana je grupa od 10 djevojaka, u dobi od 15 - 17 godina, s kojom je proveden grupni rad koji se temeljio na radionicama nastalim suradnjom stručnjaka i znanstvenika u sklopu Projekta Prevencija nasilja u mladenačkim vezama. Budući da su navedene radionice namijenjene redovnoj populaciji učenika trećih razreda srednjih škola, zbog specifičnih potreba korisnica Odgojnog doma, bilo ih je potrebno prilagoditi. To se ponajprije odnosi na uzimanje dodatnog vremena za razgovor o važnostima očuvanja vlastitih granica i intime, vježbanje prepoznavanja konteksta i relacija te u skladu s tim samootvaranja, vježbanje komunikacijskih vještina (aktivnog slušanja, asertivnog umjesto agresivnog ponašanja) i sl.. Usmene i pismene evaluacije koje su se provodile nakon svake radionice te po završetku programa potvrđuju njihovo zadovoljstvo i ukazuju na dobitke koje su korisnice imale od radionica, među kojima je moguće izdvojiti: saznanja o važnosti kvalitetne komunikacije, o čimbenicima koji čine kvalitetnu vezu te onima koji pridonose nasilju u vezi. Početno procjena potreba korisnica, detaljna provedba programa usklađena s njihovim potrebama te rezultati evaluacije bit će prikazani tijekom izlaganja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
013-0000000-2488 - Usklađivanje intervencija s potrebama djece i mladih u riziku: izrada modela (Žižak, Antonija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb