Pregled bibliografske jedinice broj: 554776
Nova metodologija projektiranja trgovačkih brodova
Nova metodologija projektiranja trgovačkih brodova, 2010., doktorska disertacija, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
CROSBI ID: 554776 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nova metodologija projektiranja trgovačkih brodova
(New design methodology for merchant ships)
Autori
Čudina, Predrag
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Zagreb
Datum
01.10
Godina
2010
Stranica
231
Mentor
Žanić, Vedran
Ključne riječi
Osnivanje broda; optimizacija; trgovački brod; robustnost projekta
(Ship basic design; optimization; merchant ship; robust design)
Sažetak
Dosegnut je maksimum kvalitete osnivanja trgovačkih brodova primjenom postojećih metoda i metodologija projektiranja. Tijekom duljeg vremena postignuta su minimalna poboljšanja kvalitete projekata. Suvremeni projekti različitih brodogradilišta se gotovo i ne razlikuju. Napredak u projektiranju je moguć pod uvjetom promjene generalnog pristupa projektnom problemu. Treba promijeniti osnovni pristup osnivanju broda: odbaciti nepotrebna ograničenja, dijelom napustiti „dobru brodograđevnu praksu“, otvoriti projekt broda novim idejama. Nova metodologija proširuje matematički model, područje ostvarivih projektnih rješenja i broj sudionika u postupku donošenja odluke. Projektni model uključuje, uz elemente koji proistječu iz projektiranja i gradnje broda i parametre, atribute i ciljeve koji proistječu iz eksploatacije broda i analizu robustnosti projektnih rješenja. U odlučivanju sudjeluje, osim projektanta broda i menadžmenta brodogradilišta, i menadžment pomorske kompanije. Pareto fronta nedominiranih projekata je proširena na projekte više komercijalne i ekološke vrijednosti. Definirani projektni problem je insertiran u DeMak opću optimizacijsku projektnu ljusku i optimiran metodom višeatributne optimizacije. Izloženi su i komentirani primjeri osnivanja dvaju brodova korištenjem nove projektne metode i pripadnih matematičkih modela: Aframax tankera za prijevoz nafte i naftnih derivata i Handymax bulk carrier-a. Projekti dobiveni primjenom nove metodologije su pokazali značajne prednosti u odnosu na suvremene kvalitetne brodove, kako po pitanju komercijalnih, tako i po pitanju ekoloških efekata. Analizirana je robustnost dobivenih nedominiranih projekata u oba primjera. Analiza je pokazala da su kvalitetniji projekti koji su bliže idealnom rješenju ujedno i robustniji na promjene nekontrolabilnih ulaznih parametara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Brodogradnja
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201829-1671 - Višekriterijski projektni modeli u osnivanju i konstrukciji broda i zrakoplova (Žanić, Vedran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb