Pregled bibliografske jedinice broj: 554711
Procjena kvalitete slike temeljena na mjerenju strukturne deformacije
Procjena kvalitete slike temeljena na mjerenju strukturne deformacije, 2009., diplomski rad, Elektrotehnički fakultet, Osijek
CROSBI ID: 554711 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena kvalitete slike temeljena na mjerenju strukturne deformacije
(Structural distortion measurement image quality assessment)
Autori
Tanacković, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Elektrotehnički fakultet
Mjesto
Osijek
Datum
05.10
Godina
2009
Stranica
53
Mentor
Rimac-Drlje, Snježana
Ključne riječi
ljudski vizualni sustav; procjena kvalitete slike; osjetljivost na pogreške; srednja kvadratna pogreška; strukturne deformacije; indeks strukturne sličnosti
(human visual system; image quality assessment; error sensitivity; mean squared error; structural distortions; structural similarity index)
Sažetak
Pojavom novih i širenjem postojećih područja u kojima se vrši obrada i prijenos slike i videa, pojavila se potreba za razvojem objektivnih metoda koje mogu efikasno i precizno računalnim putem predvidjeti percepcijsku kvalitetu slike i videa. Većina postojećih metoda za procjenu kvalitete temelji se na osjetljivosti pogreške, kao što je srednja kvadratna pogreška (MSE). U ovom radu obrađena je nova metoda koja se temelji na mjerenju strukturnih deformacija (SSIM) kao mjere percepcijske kvalitete. Uzimajući u obzir karakteristike ljudskog vizualnog sustava obrađena metoda odvaja mjerenja deformacija svjetline, kontrasta i strukture objekata na slici. Obrađeni su teoretski model i algoritam metode, te za potrebe testiranja razvijen program u Matlabu. Testiranje SSIM i MSE metoda izvršeno je na skupu slika koje su namjenski deformirane ne bi li simulirale deformacije koje se pojavljuju u realnim primjenama. Na istom skupu slika odrađeno je i subjektivno testiranje kojim su formirane prosječne ocjene mišljenja, vrijednosti koje predstavljaju ocjenu percepcijske kvalitete prosječnog ljudskog promatrača. Na osnovu dobivenih objektivnih i subjektivnih rezultata izračunati se Pearsonovi korelacijski koeficijenti, kojima su iskazane jačine međusobnih veza između metoda. Izračunate vrijednosti i grafovi raspršenja pokazali su da se SSIM metoda vrlo dobro nosi s ljudskom percepcijom kvalitete slike, osjetno bolje nego MSE metoda. Također vidljivo je da SSIM metoda za razliku od MSE metode djeluje približno jednako pri svim tipovima deformacija. Kao takva, SSIM metoda je dobar izbor za daljnja istraživanja i razvoj u području procjene kvalitete slike i videa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Projekti:
165-0361630-1636 - Adaptivni prijenos videosignala radijskim mrežama u heterogenom okruženju (Rimac-Drlje, Snježana, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek
Profili:
Snježana Rimac-Drlje
(mentor)