Pregled bibliografske jedinice broj: 554683
Zapisi iz Gornjih Ravnih kotara : etnološki, povijesni i muzeološki prilozi o Islamu Latinskom, Islamu Grčkom, Kašiću i Podgradini
Zapisi iz Gornjih Ravnih kotara : etnološki, povijesni i muzeološki prilozi o Islamu Latinskom, Islamu Grčkom, Kašiću i Podgradini / Černelić, Milana ; Rajković Iveta, Marijeta (ur.). Zagreb: FF Press, 2010 (zbornik)
CROSBI ID: 554683 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zapisi iz Gornjih Ravnih kotara : etnološki, povijesni i muzeološki prilozi o Islamu Latinskom, Islamu Grčkom, Kašiću i Podgradini
(Upper Ravni kotari (lowe lands). Ethnological, Historical and Museological articles on Islam Latinski, Islam Grčki, Kašić and Podgradina)
Urednik/ci
Černelić, Milana ; Rajković Iveta, Marijeta
Prevoditelji
LINGUA-SOFT d.o.o.
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Uredničke knjige, zbornik, znanstvena
Izdavač
FF Press
Grad
Zagreb
Godina
2010
Stranica
377
ISBN
978-953-175-299-2
Ključne riječi
tradicijska kultura; ruralni turizam; Islam Latinski; Islam Grčki
(tradition culture; rural tourism; Islam Latinski; Islam Grčki)
Sažetak
U ovom Zborniku radova predstavljaju se rezultati terenskih istraživanja u kojima je sudjelovalo šestero studenata četvrte godine u okviru izbornog kolegija Seminar iz opće etnologije na dodiplomskoj nastavi studija etnologije i kulturne antropologije, te dvoje studenata povijesti. U radu su prilozi o mletačkom katastru iz 1709. godine za Rupalj, Islam Latinski i Islam Grčki, toponimiji istraživanih sela, tradicijskoj prehrani, godišnjim običajima, maslinarstvu, lovu i vodenicama za mljevenje žita, ruralnom graditeljstvu i kulturi stanovanja, opskrbi vodom, navodnjavanju i zemljoradnji. Terenski rad studenata i znanstvenika te komunikacija i dijalog s članovima lokalne zajednice pokazao se iznimno produktivnim u osvješćivanju kulturnopovijesnih vrijednosti i potencijala ovoga, ratom razorenog i traumatiziranog kraja. Rezultati istraživanja prikazani u ovom Zborniku moći će se koristiti i za revitalizaciju područja i to na više načina: utvrđivanjem lokalnih izvornih eko-proizvoda ; obogaćivanjem kulturno-turističke ponude ; kroz turizam baštine ; za razvoj kreativnog turizma ; kroz radionice i tečajeve, primjerice za izradu vlastitih suvenira ; saznanja kako živi lokalno stanovništvo, mogućnost primjene kroz osnivanje muzeja u Kuli Janković. Ovaj Zbornik postao je prvi u nizu djela u okviru Međusveučilišnog centra, kojemu je jedan od nositelja Centar za kulturno historijske i interkulturne studije..
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-3479 - Identitet i etnokulturno oblikovanje Bunjevaca (Černelić, Milana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb