Pregled bibliografske jedinice broj: 554395
Prilog istraživanju predaja o starom stanovništvu dinarskih krajeva na području Like i Podgorja
Prilog istraživanju predaja o starom stanovništvu dinarskih krajeva na području Like i Podgorja, 2011., diplomski rad, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 554395 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilog istraživanju predaja o starom stanovništvu dinarskih krajeva na području Like i Podgorja
(Contribution to the research of the legends about old population of the Dinaric area in the region of Lika nad Podgorje)
Autori
Dronjić, Matija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
05.07
Godina
2011
Stranica
60
Mentor
Černelić, Milana
Ključne riječi
predaje; staro stanovništvo; Lika; Podgorje
(legends; old population; Lika; Podgorje)
Sažetak
U ovoj komparativnoj studiji prikazana je specifična vrsta usmenoknjiživenih proznih tekstova iz Like i velebitskog podgorja prikupljenih dugogodišnjim terenskim i arhivskim istraživanjima. Radi se o takozvanim predajama „o starom stanovništvu“ koje predstavljaju zamršen skup kazivanja o nekadašnjoj populaciji koja je naseljavala ove prostore, a kroz nekoliko se standardnih motiva u njima isprepliću elementi vjerovanja s blijedim sjećanjima na realne događaje iz prošlosti. Stari se „narod“ najčešće naziva „Grcima“, a njemu se pripisuje većina materijalnih ostataka nekadašnjih naselja, gradina, crkava i bunara razbacanih po pejzažu. Prema predaji „Grci“ su napustili ove prostore naglo. Protjerao ih je snijeg koji je pao usred ljeta, vjetar ili najezda osvajača, a pojedini primjeri govore o fantastičnim predznacima koji su protumačeni kao povod za njihov odlazak. Za sobom su ostavili zakopane dragocjenosti, začarane ili pod budnim okom natprirodnih čuvara, a predaja kazuje kako su se nerijetko vraćali po blago. Gotovo svi motivi predaja s istraženog područja imaju svoje odgovarajuće analogije u usmenoj književnosti stanovništva dinarskih područja, ali su naoko jedinstveni i lokalni, zahvaljujući činjenici što su usko vezani uz okoliš pripovjedača. S obzirom da su motivi ovakvih predaja sporadično prisutni i u susjednom, jadranskom kulturnom arealu, ali su u velikoj mjeri reducirani i lišeni većine osnovnih elemenata, moguće je zaključiti kako se gledano u globalu radi o fenomenu specifičnom za dinarski kulturni krug, koji se na susjedna područja proširio uslijed migracija stanovništva u nesigurnim vremenima ekspanzije turskog imperija. Neprestane mijene populacija na području Like i Podgorja rezultirale su nešto drugačijim suodnosom elemenata u predajama, ali je njihov motivski sklop ostao i dalje prepoznatljiv.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-3479 - Identitet i etnokulturno oblikovanje Bunjevaca (Černelić, Milana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Milana Černelić
(mentor)