Pregled bibliografske jedinice broj: 554348
Šumsko drveće i grmlje Hrvatske
Šumsko drveće i grmlje Hrvatske
Zagreb: Sveučilište u Zagrebu - Šumarski fakultet, 2010
CROSBI ID: 554348 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Šumsko drveće i grmlje Hrvatske
(Forest trees and shrubs of Croatia)
Autori
Franjić, Jozo ; Škvorc, Željko ;
Vrsta obrazovnog materijala
Ostalo (nedefinirano)
Izdavač
Sveučilište u Zagrebu - Šumarski fakultet
Grad
Zagreb
Godina
2010
Stranica
432
ISBN
978-953-292-014-7
Ključne riječi
šumsko; drveće; grmlje; flora; golosjemenjače; kritosjemenjače-dvosupnice
(forest; trees; shrubs; flora; gymnosperms; angiosperms-dicots)
Sažetak
Knjiga Šumsko drveće i grmlje Hrvatske je udžbenik koji će prvenstveno poslužiti izobrazbi studenata Šumarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu iz kolegija botanika i šumarska botanika. Nesumnjivo će biti od koristi i u izobrazbi šumarskih tehničara, inženjera agronomije, farmaceuta, biologa uopće i svih drugih koji se stalno ili povremeno susreću s drvenastim biljkama. U ovome udžbeniku obrađena je većina drvenastih vrsta koje rastu na području Hrvatske. Neke od njih prikazane su detaljno, dok su druge samo spomenute rječju i/ili slikom. Osim autohtonih vrsta prikazane su i neke najčešće i najrasprostranjenije strane (alohtone) vrste drveća i grmlja koje su kod nas više ili manje udomaćene. Za vrste koje su detaljno obrađene navedni su podaci o rasprostranjenosti, staništu, izgledu i biološkim značajkama. Također se navode osnovni podaci o varijabilnosti vrste odnosno o njenim nižim taksonima (podvrste, varijeteti, forme, križanci), kao i nekim uzgojenim taksonim (kultivarima). S obzirom da su drvenaste vrste od prapovijesti na poseban način u interakciji s čovjekom prikazani su i osnovni podaci o važnosti pojedinih biljaka ili nekih njihovih dijelova u životu čovjeka (ukras, hrana, lijek, otrovnost, uporaba drva i sl.). Posebna značajka knjige je veliki broj fotografija koji osim izgleda cijele biljke prikazuju i mnoge detalje (izbojak, list, cvijet, cvat, češer, plod, kora i dr.) što će pomoći jednostavnoj determinaciji pojedine drvenaste biljke. Na kraju knjige nalazi se kazalo znanstvenih imena, istoznačnica (sinonima) i hrvatskih imena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0680722-0564 - Gospodarenje staništima zahvaćenim sukcesijom u nizinskom području Hrvatske (Franjić, Jozo, MZOS ) ( CroRIS)
068-0680722-0707 - Značaj sukcesije u očuvanju biološke raznolikosti Slavonskoga gorja (Samarđić, Ivica, MZOS ) ( CroRIS)
068-0680722-0706 - Sukcesija na staništima endemičnih i rijetkih biljnih vrsta (Pandža, Marija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije