Pregled bibliografske jedinice broj: 554054
Sveto koje to nije - O imanentističkim religijama u suvremenom svijetu
Sveto koje to nije - O imanentističkim religijama u suvremenom svijetu // Nova prisutnost : časopis za intelektualna i duhovna pitanja, 9 (2011), 2; 409-421 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 554054 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sveto koje to nije - O imanentističkim religijama u suvremenom svijetu
(Sacred that isn´t sacred - Discussion on imanentism religions in the modern world)
Autori
Tadić, Stipe
Izvornik
Nova prisutnost : časopis za intelektualna i duhovna pitanja (1334-2312) 9
(2011), 2;
409-421
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
sveto; religijske promjene
(sacred; changes in religion)
Sažetak
U članku je riječ o religijsko-religioznoj situaciji u suvremenom društvu i religijskim mijenama i metamorfozama religijskih sadržaja i pojavnih oblika posljednjih desetljeća. Poglavito pak o zaokretima od sekularizacijskih procesa i „zalazu svetoga“ u modernom društvu i društveno „nevidljive religije“, prema „povratku svetoga“, njegovu ponovnom otkrivenju i revitalizaciji religijskoga. Od potpune i radikalne sekularizacije do ni od koga predviđenom povratku religijskoga i to ne samo u osobnu nutrinu i privatnost osobe nego i na društvenu scenu postmodernog društva. Kao temeljna odrednica religije i religijskoga uzeta je transcendentnost svetoga, dok se u usvjetnim vjerovanjima i svjetovnoj religiji nalaze samo (izvanjske) pojavne forme religije. Nedostaje im bitno sadržaj religijskoga, dok se u svojim metamorfozama, radi različitih ovozemaljskih ciljeva i probitaka, samo zaodijevaju ruhom religijskoga. Svjetovne religije i usvjetna vjerovanja, dakle, apsolutiziraju ono što nije apsolutno, vjeruju u sveto koje to nije. A apsolutiziranje onoga što je po svom sadržaju bitno svjetovno, ideološko, ovozemaljsko i usvjetno može odvesti u diktaturu i totalitarizam. Pa makar se radilo i o diktaturi relativizma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1941560-1542 - Religijski pluralizam, postmoderni religijski pokreti i hrvatski identitet (Tadić, Stipan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Stipan Tadić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus