Pregled bibliografske jedinice broj: 554027
Utjecaj ruskih mitoloških i usmenoknjiževnih elemenata na diskurs Priča iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić
Utjecaj ruskih mitoloških i usmenoknjiževnih elemenata na diskurs Priča iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić // Peti hrvatski slavistički kongres - Zbornik radova / Turk, Marija ; Srdoč-Konestra, Ines (ur.).
Rijeka, 2012. str. 207-214 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 554027 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj ruskih mitoloških i usmenoknjiževnih elemenata na diskurs Priča iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić
(Influence of Russian mythological and oral literary elements on the discourse of Priče iz davnine by Ivana Brlić-Mažuranić)
Autori
Kos-Lajtman, Andrijana ; Horvat, Jasna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Peti hrvatski slavistički kongres - Zbornik radova
/ Turk, Marija ; Srdoč-Konestra, Ines - Rijeka, 2012, 207-214
ISBN
978-953-6104-83-3
Skup
Peti hrvatski slavistički kongres
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 07.09.2010. - 10.09.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Ivana Brlić-Mažuranić; Priče iz davnine; Aleksandar Nikolajevič Afanasjev; Poetičeskie vozzrenija slavjan na prirodu; arhivska istraživanja; rukopisni zapis; izvori; slavenska mitologija
(Ivana Brlić-Mažuranić; Priče iz davnine; Aleksandar Nikolajevič Afanasjev; Poetičeskie vozzrenija slavjan na prirodu; archive research; scripts; sources; Slavic mythology)
Sažetak
U radu se razmatraju poveznice bajki Ivane Brlić-Mažuranić sa slavenskim, u prvom redu ruskim, mitološkim i usmenoknjiževnim supstratom prezentiranim u trotomnoj studiji Aleksandra Nikolajeviča Afanasjeva Poetičeskie vozzrenija slavjan na prirodu (1865, 1868, 1869). Na primjeru analize preuzetih motiva pokazuje se kako navedena intertekstualnost utječe na oblikovanje autoričina diskursa. Komparativna analiza motiva i koncepcija iznesenih u Pričama iz davnine i onima u studiji ruskoga folklorista temelji se na autoričinom rukopisnom zapisu naslovljenom Ove su bilježke izvađene iz Afanasjev, «Vozzrenija drevnih Slavjan» i iz Tkany «Mythologie der alten Teutschen und Slaven». Što je prekriženo ono sam upotrebila u nekim pričama. Rukopis je rezultat najnovijih arhivskih istraživanja, a znakovit je jer autorica u njemu eksplicitno navodi izvore mitološke i usmenoknjiževne građe koju je izučavala, bilježi likove i motive, a ponekad ih i detaljnije tumači. Analitičkim čitanjem obaju autora, te smještanjem navedenog u adekvatan znanstveni, društvenopovijesni i književnopovijesni kontekst, pokazuje se da su elementi ruskih mitoloških i usmenoknjiževnih predaja ostavili izrazit trag u oblikovanju Priča iz davnine, veći nego se ranije mislilo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
227-2270674-0723 - Dječja i usmena književnost u interferenciji (Zalar, Diana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Učiteljski fakultet, Zagreb
Profili:
Andrijana Kos-Lajtman
(autor)