Pregled bibliografske jedinice broj: 554016
Sablast Jugoslavije: delegitimiranje političke zajednice putem teorija zavjera
Sablast Jugoslavije: delegitimiranje političke zajednice putem teorija zavjera // Kultura sjećanja: 1991. Povijesni lomovi i svladavanje prošlosti / Cipek, Tihomir (ur.).
Zagreb: Disput, 2011. str. 75-92
CROSBI ID: 554016 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sablast Jugoslavije: delegitimiranje političke zajednice putem teorija zavjera
(The Spectre of Yugoslavia: Delegitimization of a Political Community through Conspiracy Theories)
Autori
Blanuša, Nebojša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Kultura sjećanja: 1991. Povijesni lomovi i svladavanje prošlosti
Urednik/ci
Cipek, Tihomir
Izdavač
Disput
Grad
Zagreb
Godina
2011
Raspon stranica
75-92
ISBN
978-953-260-092-6
Ključne riječi
teorije zavjera, delegitimiranje zajednice, Memorandum SANU, Jugoslavija, Europska Unija
(conspiracy theory, delegitimization of community, SANU, Jugoslavia, European Union Memorandum,)
Sažetak
Teorije zavjera snažno su diskurzivno-ideološko sredstvo za (de)legitimiranje zajednica i njihovih poredaka. Svrha ovog rada je pokazati njihovu ulogu u delegitimiranju Jugoslavije kao političke zajednice tijekom zadnjih 30-ak godina. U dinamici takvih interpretacija u 80-ima središnje mjesto zauzima Memorandum SANU kao delegitimacijsko sredstvo tadašnjeg poretka u ime integracije zajednice te legitimacijsko sredstvo vlastitih zahtjeva putem mitologizacije žrtve vlastita naroda. Nakon raspada SFRJ ideja Jugoslavije negativna je referentna točka nacionalističke ideologije i izolacionističke politike u Hrvatskoj tijekom 90-ih. Tijekom tog i zadnjeg desetljeća naglasak je na perpetuiranju slike opasnosti od obnavljanja Jugoslavije kao implicitnog plana međunarodne zajednice. Također, s približavanjem Hrvatske Europskoj uniji u opticaj dolaze i ideje kako je priključenje takvoj organizaciji zapravo ulazak u novu Jugoslaviju. Po tim interpretacijama, EU zapravo bi bila ponavljanje povijesti eksploatacije manjih i slabijih od strane većih i moćnijih nacija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
015-0152482-2476 - JAVNOST, ELITE, MEDIJI I KOMUNIKACIJSKA STRATEGIJA ULASKA HRVATSKE U EU (Blanuša, Nebojša, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb
Profili:
Nebojša Blanuša
(autor)