Pregled bibliografske jedinice broj: 553576
Rukopisna zbirka pripovijedaka Baltazara Bogišića između povijesti i pamćenja
Rukopisna zbirka pripovijedaka Baltazara Bogišića između povijesti i pamćenja // Bogišić i kultura sjećanja : zbornik radova znanstvenog skupa s međunarodnim sudjelovanjem održanog u prigodi stote godišnjice smrti Balda Bogišića / Kregar, Josip ; Bogišić, Vlaho ; Čepulo, Dalibor ; Miladin, Petar ; Ravlić, Slaven ; Hameršak, Filip (ur.).
Zagreb: Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2011. str. 225-236 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 553576 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rukopisna zbirka pripovijedaka Baltazara Bogišića između povijesti i pamćenja
(Manuscript collection of Baltazar Bogišić’s stories between history and memory)
Autori
Marks, Ljiljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Bogišić i kultura sjećanja : zbornik radova znanstvenog skupa s međunarodnim sudjelovanjem održanog u prigodi stote godišnjice smrti Balda Bogišića
/ Kregar, Josip ; Bogišić, Vlaho ; Čepulo, Dalibor ; Miladin, Petar ; Ravlić, Slaven ; Hameršak, Filip - Zagreb : Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2011, 225-236
ISBN
978-953-268-018-8
Skup
Znanstveni skup s mneđunarodnim sudjelovanjem "Bogišić i kultura sjećanja"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska; Konavle, Hrvatska, 05.11.2008. - 07.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
usmene priče; Baltazar Bogišić; povijest; rukopisna zbirka
(oral stories; Baltazar Bogišić; history; manuscript collection)
Sažetak
Rukopisna zbirka iz ostavštine Baltazara Bogišića iz druge polovice 19. st. najveća je i najpoznatija zbirka priča iz dubrovačke okolice. Zapisi su nastajali postupno od 1855. do 1891. godine. Glavninu su, na njegov su poticaj, prema njegovim uputama, a vjerojatno i u izravnom razgovoru s njim, prikupili drugi, jer je on živio i djelovao ponajviše u inozemstvu. Skupljenu folklornu građu Bogišić je namjeravao objaviti u dvije knjige te u Parizu 1890. godine razrađuje plan publiciranja. Pripovijetke je kanio unijeti u drugu knjigu. Zbirka je do danas ostala neobjavljena kao cjelovita zbirka, premda svojim značenjem u cjelokupnom korpusu hrvatskoga usmenoknjiževnoga istraživanja premašuje lokalni značaj. Sva kasnija istraživanja pripovijedanja toga kraja pokazuju žanrovsku, tematsku i motivsku podudarnost s tim zapisima. U radu se opisuju i predlažu četiri moguća pristupa današnjem čitanju zbirke: u kontekstu skupljanja i istraživanja hrvatske pripovjedačke tradicije 19. st. U kontekstu dubrovačke visokorazvijene književnosti, koja je crpila i nasljedovala i motive i stilska obilježja pučke tradicije svoga slavenskoga zaleđa. Zbirka može biti primjer dinamičnog poimanja tradicije, tradicije kao dvosmjerna procesa u kojem se trajno prepleću visoko i nisko, učena i pučka kultura. Zbirka se može razmatrati i u ozračju naše tranzicije i sveopće globalizacije, kad osnažuje zanimanje za folklor i pod imenom retradicionalizacije se obnavlja njegovo devetnaestostoljetno poimanje kao prežitaka nacionalne davnine. Pledira se za dinamičan i aktivan odnos prema tradiciji i njezinim mijenama, a ne za idiličnom okamenjenom slikom prošlosti. Bogišićeva se zbirka može promatrati i kao umijeće pamćenja i kultura sjećanja zajednice u kojoj je duboko usidrena i kojoj smisleni horizont određuju i usmeno posredovani tekstovi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
189-1890666-0664 - Interpretativne razine tradicije (Lozica, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Ljiljana Marks
(autor)