Pregled bibliografske jedinice broj: 553423
Doprinos Crkve životu demokratske države
Doprinos Crkve životu demokratske države // Riječki teološki časopis, 18 (2010), 2; 433-455 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 553423 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Doprinos Crkve životu demokratske države
(The Contibution of the Church to the Life of a democratic State)
Autori
Grbac, Josip
Izvornik
Riječki teološki časopis (1330-0377) 18
(2010), 2;
433-455
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
demokratska javnost; vrijednosti; relativizam; individualizam; kreposti; odgoj za vrijednosti; civilno društvo; kompromis; nada; supsidijarnost
(democratic public; values; relativism; individualism; virtues; education for values; civil society; compromise; hope; subsidiary)
Sažetak
Demokratska javnost je široko područje djelovanja i udruživanja građana s ciljem razrade nekih prioriteta i zadataka koje će politika, shvaćena u profesionalnom smislu riječi, unijeti u praksu. Crkva na tom planu djeluje na nekoliko razina, no, ponajprije tako što će pomoći u stvaranju široke lepeze nekih vrijednosti koje predstavljaju temelj suživota u hrvatskom društvu. Tako će ona upozoravati na potrebu stvaranja konsenzusa, na činjenicu da je svaki totalni relativizam nespojiv s demokratskim ustrojem, na važnost da odgoj za socijalne kreposti bude popraćen i odgojem osobnih moralnih kreposti kod svakog pojedinca. U tom svom pokušaju Crkva nailazi na niz prepreka, od kojih su mnoge strukturalne naravi, tj. postoje u svakom demokratskom obliku uređenja društva. Crkva, nadalje, daje svoj specifični doprinos razvoju demokratske javnosti tako što će upozoravati na to što znači zdravi kompromis u političkom djelovanju. Ona može i pojam kršćanske nade utkati u proces ozdravljenja društva, ali i biti ključni čimbenik zbližavanja kršćanskog i općeljudskog elementa u sveukupnom djelovanju pojedinca i društva. Crkva može ponuditi i neke prioritete koje društvo treba ostvariti ukoliko želi imati aktivnu demokratsku javnost: buđenje civilnog društva, stvaranje etičkog kodeksa u medijima i gospodarstvu, nadilaženje raskoraka između osobnog i javnog morala, usvajanje načela supsidijarnosti u demokratskom političkom djelovanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
203-1941533-0732 - Supsidijarnost u hrvatskom društvu (Baloban, Stjepan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Zagreb
Profili:
Josip Grbac
(autor)