Pregled bibliografske jedinice broj: 553419
Inicijalna terapija temporomandibularnih poremećaja
Inicijalna terapija temporomandibularnih poremećaja // Tribina Stomatološkog kolegija AMZH Multidisciplinarna suradnja u dijagnostici, terapiji i prevenciji temporomandibularnih poremećaja“
Zagreb, Hrvatska, 2011. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, stručni)
CROSBI ID: 553419 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Inicijalna terapija temporomandibularnih poremećaja
(Initial treatment of temporomandibular disorders)
Autori
Alajbeg, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, stručni
Skup
Tribina Stomatološkog kolegija AMZH Multidisciplinarna suradnja u dijagnostici, terapiji i prevenciji temporomandibularnih poremećaja“
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.04.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
etiologija TMP-a; okluzijska udlaga
(TMD etiology; occlusal splint)
Sažetak
Temporomandibularni poremećaji (TMP) skupni su naziv za poremećaje temporomandibularnih zglobova i/ili žvačnih mišića često nepoznate etiologije iako se njihov nastanak ponekad pripisuje traumi, parafunkcijama, psihosocijalnim čimbenicima (stresu) te okluzijskim uvjetima. Iako često spominjan, odnos između okluzije i i njezina mogućeg utjecaja na poremećaje cjelokupnog žvačnog sustava još uvijek je predmetom kontroverzi čemu svakako pridonosi i obimna, raznovrsna i zbunjujuća literatura o toj problematici. U novije vrijeme sve smo više svjesni i činjenice da se pod pojmom temporomandibularni poremećaji „utrpava“ mnoštvo simptoma očigledno različite etiopatogeneze što posljedično otežava dijagnostiku i adekvatan terapijski pristup. Za uspješno otkrivanje i liječenje poremećaja žvačnog sustava važno je jasno prepoznati znakove i simptome. Bol je svakako najčešće prisutna tegoba i uopće najteži problem za procjenu. Sljedeći važan simptom ograničena je funkcija donje čeljusti koja podrazumijeva ograničen raspon kretnji u svim smjerovima. Kao i bol, ograničena funkcija donje čeljusti uzrokuje značajne tegobe kod bolesnika koji se susreće s poteškoćama u svakodnevnim aktivnostima kao što su jelo, govor itd. Postupci koji se preporučuju za liječenje temporomandibularnih poremećaja jako variraju i imaju širok spektar modaliteta no najčešći stomatološki oblik liječenja reverzibilan je i neinvazivan, a podrazumijeva izradbu stabilizacijske okluzijske udlage. Kako se nerijetko radi o poremećajima multifaktorijalne etiologije u dijagnostici i u liječenju nužan je cjelovit medicinski pristup.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650448-0957 - Biodinamika mastikatornog sustava, restorativni postupci, funkcija i estetika (Valentić-Peruzović, Melita, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Profili:
Iva Alajbeg
(autor)