Pregled bibliografske jedinice broj: 553350
Povezanost privrženosti i percipirane socijalne podrške s akademskom, emocionalnom i socijalnom prilagodbom na studij
Povezanost privrženosti i percipirane socijalne podrške s akademskom, emocionalnom i socijalnom prilagodbom na studij, 2010., diplomski rad, diplomski, Filozofski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 553350 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost privrženosti i percipirane socijalne podrške s akademskom, emocionalnom i socijalnom prilagodbom na studij
(Relationship of attachment and social support with academic, emotional and social adjustment to university)
Autori
Rudić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
22.07
Godina
2010
Stranica
78
Mentor
Smojver-Ažić, Sanja
Ključne riječi
privrženost; socijalna podrška; prilagodba na studij
(attachment; social support; college adjustment)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja bio je ispitati odnos privrženosti, percipirane socijalne podrške te akademske, emocionalne i socijalne prilagodbe studenata. U istraživanju je sudjelovalo ukupno 700 ispitanika od čega 446 djevojaka i 254 mladića, studenata različitih fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Zagrebu, Splitu, Zadru i Osijeku. Prosječna dob studenata u uzorku iznosi 20.07 godina. U istraživanju su korišteni: Upitnik općih podataka, Skala prilagodbe studenata na studij, Multidimenzionalna skala percipirane socijalne podrške i Upitnik privrženosti majci i ocu. Dobiveni rezultati su pokazali da djevojke karakterizira bolja akademska prilagodba, mladiće bolja emocionalna prilagodba te da nema spolnih razlika u socijalnoj prilagodbi na studij. Mladići postižu više rezultate na dimenziji izbjegavanja za majku od djevojaka, dok na dimenzijama anksioznosti za majku kao i za oca, djevojke postižu statistički značajno više rezultate od mladića. Djevojke imaju veću percipiranu socijalnu podršku od strane prijatelja i značajnih drugih nego mladići. Sigurno privržene osobe imaju višu percipiranu socijalnu podršku. Korelacijske analize pokazale su da su dimenzije anksioznosti i izbjegavanja u negativnoj korelaciji sa svim aspektima prilagodbe na studij. Percipirana socijalna podrška od prijatelja, roditelja i značajnih drugih je u pozitivnoj korelaciji sa svim aspektima prilagodbe na studij kod djevojaka, dok su kod mladića svi aspekti percipirane socijalne podrške u korelaciji samo s emocionalnom prilagodbom na studij. Socijalna prilagodba je u pozitivnoj korelaciji s percipiranom socijalnom podrškom od strane prijatelja i obitelji, a akademska prilagodba kod mladića nije u korelaciji s percipiranom socijalnom podrškom, bez obzira na izvor. Dimenzije privrženosti majci značajni su prediktori svih triju dimenzija prilagodbe na studij, kako kod djevojaka tako i kod mladića. Dimenzije privrženosti ocu značajno pridonose objašnjenju varijance svih kriterijskih varijabli kod djevojaka, dok kod mladića ne pridonose značajno objašnjenju varijance kriterija, povrh one objašnjene dimenzijama privrženosti majci. Nakon kontrole efekata privrženosti majci i ocu, percipirana socijalna podrška kod djevojaka značajno pridonosi objašnjenju varijance akademske i socijalne prilagodbe, ali ne i emocionalne prilagodbe, dok kod mladića ne pridonosi značajno objašnjenju varijance niti jedne kriterijske varijable.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-1301675-0854 - Rizični i zaštitni čimbenici psihičkog zdravlja i akademske prilagodbe studenata (Živčić-Bećirević, Ivanka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Sanja Smojver-Ažić
(mentor)