Pregled bibliografske jedinice broj: 553134
Zaštićene i ugrožene vrste leptira u Hrvatskoj
Zaštićene i ugrožene vrste leptira u Hrvatskoj, 2011., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 553134 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zaštićene i ugrožene vrste leptira u Hrvatskoj
(Protected and endangered butterfly species in Croatia)
Autori
Paska, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.09
Godina
2011
Stranica
36
Mentor
Primc-Habdija, Biserka
Ključne riječi
leptiri; zaštićene vrste; ugrožene vrste; endemi
(butterflies; protected species; endangered species; endems)
Sažetak
Leptiri se javljaju diljem našeg kontinenta kao dobro poznata i popularna skupina kukaca, obogaćujući živote mnogih ljudi. Zakonom o zaštiti prirode na cijelom području Hrvatske zaštićene su sljedeće vrste leptira: Iphiclides podalirius L., Papilio machaon L., Parnassius apollo L., Apatura iris L., Apatura ilia Schiff., Limentis populi L. Glavni razlog ugroženosti i nestanka leptira je uništavanje i nestanak prirodnih staništa. Posebno su ugrožena močvarna staništa. Do fragmentacije staništa dolazi zbog ubrzane depopulacije, nedostatka gospodarskih aktivnosti, melioracije, prestanka tradicionalne košnje i ispaše životinja, izgradnje prometnica te upotrebe insekticida i herbicida. U ovom seminaru prikazan je problem zaštite leptira i način na koji se leptiri pokušavaju zaštiti. Također je sadržan pregled ugroženih (CR) i osjetljivih (VU) vrsta leptira te endema u Hrvatskoj. Danas u zaštiti leptira postoje razne metode i organizacije. Prvi korak je izrada popisa ugroženih vrsta te njihova zaštita. Crveni popis prema skupinama i IUCN kategorijama sadrži 38 vrsta danjih leptira. Europsko društvo za zaštitu leptira (BCE) raznim akcijama pokušava zaustaviti nestanak leptira. Natura 2000 je najveća koordinirana mreža područja očuvanja prirode na čijem popisu su i leptiri. Njezin značaj je u poznavanju biologije leptira te višegodišnjem monitoringu svojte kako bi se utvrdio trend svake od njih. Vlasnici zemljišta se potiču na upravljanje koje omogućava očuvanje biološke raznolikosti. Klimatske promjene uzrokuju nestanak mnogih vrsta, ali pretpostavlja se da bi im globalno zatopljenje moglo odgovarati i proširiti granice rasprostranjenja. Najveći postupci zaštite trebali bi se poduzeti u slučaju vrsta velikih livadnih plavaca (Maculinea) koji predstavljaju najugroženije vrste leptira u Europi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-0000000-1205 - Implementacija funkcionalnog ustroja akvatičkih zajednica u valorizaciji okoliša (Primc, Biserka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Biserka Primc
(mentor)