Pregled bibliografske jedinice broj: 552957
Povijesno-teološke pretpostavke efeškog raskola [431.] prema djelima Tomislava Janka Šagi-Bunića
Povijesno-teološke pretpostavke efeškog raskola [431.] prema djelima Tomislava Janka Šagi-Bunića, 2011., magistarski rad, Katolički bogoslovni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 552957 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povijesno-teološke pretpostavke efeškog raskola [431.] prema djelima Tomislava Janka Šagi-Bunića
(Historical and Theological Conditions of the Ephesus Schism (431) in the Works of Tomislav Janko Šagi-Bunić)
Autori
Filić, Andrea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Katolički bogoslovni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.03
Godina
2011
Stranica
172
Mentor
Karlić, Ivan
Ključne riječi
T. J. Šagi-Bunić; arijanizam; apolinarizam; antiohijska kristologija; aleksandrijska kristologija
(T. J. Šagi-Bunić; Arianism; Apollinarism; Christology of the theological School of Antioch; Christology of the theological School of Alexandria)
Sažetak
U uvodnom dijelu (I) autorica najprije donosi opće informacije o Šagi-Buniću i njegovom bogatom znanstvenoistraživačkom opusu, a potom prikazuje objavljene i neobjavljene izvore kojima će se služiti u svome bradu. Osobito se zadržava na neobjavljenim izvorima i korespondenciji između T. J. Šagi-Bunića i H. Boraka, na temelju čega zaključuje da se Šagi-Bunić tijekom pedesetih i početkom šezdesetih godina 20. st. intenzivno bavio pretkalcedonskom i kalcedonskom kristološkom problematikom, o kojoj je za vrijeme i nakon Drugoga vatikanskog koncila objavio svoja glavna djela na latinskom jeziku. Na kraju donosi uvod u temu rada, koju obrađuje u dva poglavlja (II i III). U njima prikazuje povijesno-teološke pretpostavke efeškoga raskola (431.), rekonstruirajući ih na temelju neobjavljene Šagi-Bunićeve građe te upotpunjujući ih istom, kao i objavljenom građom. Prva je pretpostavka (II) činjenica da se antiohijska kristologija tijekom antiarijanske i antiapolinarističke borbe oblikovala kao zaokružen kristološki sustav, s naglašenom dualističkom dimenzijom. Druga pretpostavka (III) jest sukob između predstavnika antiohijske i, izrazito unitaristički usmerene, aleksandrijske kristološke škole. U zaključku (IV) autorica u glavnim točkama sažima rezultate svoga istraživanja, utemeljene na Šagi-Bunićevim spisima, te potiče na daljnje proučavanje Šagi-Bunićeva opusa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
203-2032635-2633 - Hrvati i Europa duha od 15. do 18. stoljeća (Šanjek, Franjo, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Zagreb