Pregled bibliografske jedinice broj: 552804
Mlinice na Vrbi – nekad značajni gospodarski objekti
Mlinice na Vrbi – nekad značajni gospodarski objekti // Zagora između stočarsko-ratarske tradicije te procesa litoralizacije i globalizacije / Matas, Mate ; Faričić, Josip (ur.).
Zadar : Split: Sveučilište u Zadru ; Kulturni sabor Zagore ; Ogranak Matice hrvatske u Splitu, 2011. str. 681-698 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 552804 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mlinice na Vrbi – nekad značajni gospodarski objekti
(Mills on Vrba – formerly important economic objects)
Autori
Matas, Mate ; Braičić, Zdenko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zagora između stočarsko-ratarske tradicije te procesa litoralizacije i globalizacije
/ Matas, Mate ; Faričić, Josip - Zadar : Split : Sveučilište u Zadru ; Kulturni sabor Zagore ; Ogranak Matice hrvatske u Splitu, 2011, 681-698
Skup
Međunarodni znanstveni skup "Zagora između stočarsko-ratarske tradicije te procesa litoralizacije i globalizacije"
Mjesto i datum
Dugopolje, Hrvatska, 19.10.2010. - 21.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
jaža; mlinice; pomlioci; pravo na red; ujam; Vrba
(jaža; mills; pomlioci; queuing; ujam; Vrba)
Sažetak
Autori su koristeći katastarsku dokumentaciju, topografske karte kao i rezultate osobnih zapažanja, putujući Vrbom nizvodno i uzvodno dao kraći potamološki prikaz tog kratkog toka, malih nagiba i naglašenog fluvijalnog režima (ljeti praktički presušuje), kojeg se u literaturi češće naziva bujicom, potokom, ili torenetom nego rijekom, ali koji je i pored toga u proteklim vremenima pokretao dvadesetak mlinica, sličnih po veličini i izgledu, ali različitih po kvaliteti samljevenog brašna. Bez obzira na oskudne pisane podatke može se pretpostaviti da su mlinice na Vrbi djelovale još u doba hrvatskih narodnih vladara, kao i u naknadnim stoljećima osmanlijske, mletačke, francuske te prve i druge austrijske uprave nad ovim prostorima. U posljednjih su stotinjak godina mlinice na Vrbi bile u vlasništvu moćnijih obitelji iz: Postinja, Radunića, Ramljana, Bračevića, Kljaka i Čavoglava, tj. Kerumi, Bakovići, Odaci, Kurobase, Žmire, Tešije, Zorine, Šuljci, Matići, Prkići, Borozani i dr., a u njima su uz stanovnike spomenutih naselja mljeli i stanovnici podmosećkih sela, Nisko, Kladnjice, Čvrljevo, Vinovo i dr. Mlinice na Vrbi kao i u ostalim dijelovima Dalmatinske zagore naglo su gubile na značenju nakon Drugoga svjetskog rata. Njih su postupno zamjenjivali mlinovi na motorni pogon, a na prestanak njihova djelovanja velik je utjecaj imalo i postupno zamiranje poljoprivredne proizvodnje u zagorskim selima općenito, koje je bilo povezano s ubrzanim iseljavanjem stanovništva iz tih sela, u drugoj polovici prošlog stoljeća, kao i razvoj trgovine tako da se u zadružnim prodavaonicama mogla kupiti dovoljna količina, prividno kvalitetnijeg brašna.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1191306-1369 - Geografsko vrednovanje prostornih resursa ruralnih i krških područja Hrvatske (Pejnović, Dane, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Učiteljski fakultet, Zagreb