Pregled bibliografske jedinice broj: 552744
Uloga obitelji u razvoju ovisničkih ponašanja
Uloga obitelji u razvoju ovisničkih ponašanja // Medicus, 18 (2009), 2; 193-204 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 552744 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga obitelji u razvoju ovisničkih ponašanja
(The role of family in development of addictive behaviors)
Autori
Sakoman, Slavko
Izvornik
Medicus (1330-013X) 18
(2009), 2;
193-204
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
ovisnosti; zlouporaba droga; adolescencija; obitelj; odgoj
(addiction; drug abuse; adolescence; family; upbringing)
Sažetak
Prema pojavnosti i posljedicama koje uzrokuju pojedincima, obitelji i zajednici, bolesti ovisnosti (droge, alkohol, duhan, lijekovi, igre na sreću) treba smatrati jednim od najozbiljnijih javno zdravstvenih i sociopatoloških problema mladeži suvremenog svijeta. Kao posljedica moralne krize današnje civilizacije praćene odbacivanjem tradicionalnih vrijednosti i krizom institucije braka, sve više obitelji postaje izvorištem rizičnih čimbenika odgovornim za razvoj ovisničkog ponašanja adolescenata. U tom i takvom svijetu, unutar društvenog konteksta i nametnutog sustava vrijednosti (okrenutost novcu, konzumizmu, potrošnji, zabavi, hedonizmu), sve teže sačuvati stabilnost i zdravlje obitelji i sve je složenija i teža zadaća roditelja odgojem zaštititi djecu od negativnih izvan-obiteljskih utjecaja i pogubnih skretanja. Posljedice disfunkcionalnosti obitelji, koja se pojavljuje u nekoliko modaliteta, najvidljivije su tijekom adolescencije kada se separacijski proces ubrzava, ometa ili opstruira. U nezdravim i neugodnim obiteljskim zajednicama roditeljski nadzor je slab pa adolescenti obiteljsku kontrolu odbacuju prije no što sazriju i razviju samokontrolu ponašanja. Na ubrzanje separacijskih procesa utječe i sve liberalniji odgojni pristup karakteriziran prevelikom slobodom a slabim nadzorom i nejasnim postavljanjem granica između ponašanja koja su prihvatljiva i nedopustiva. U brojnim obiteljima roditelji otežavaju sazrijevanje i osamostaljenje svoje djece vežući ih suviše za sebe posesivnom i prezaštitničkom ljubavi. Nezrelu, frustriranu, nezadovoljnu i na svijet slobode nepripremljenu mladež privlače kao potrošače organizatori zabave i užitka, koji su često povezani s drognim kriminalom i igrama na sreću. Brojni su razlozi, motivi, potrebe i životne situacije zbog kojih tinejdžer, vežući se za vršnjačke skupine rizičnog ponašanja, može započeti, a kasnije i nastaviti s ovisničkim ponašanjem. Ono što «iznutra» podržava i vodi prema bolesti ovisnosti (stanje gubitka kontrole), ispred svega je narav (ugodnost) upamćenog doživljaja (iskustvo “drogiranosti”), te jednostavnost, efikasnost i brzina kojom osoba, izborom takvog tipa ponašanja, može mijenjati raspoloženje, stanje svijesti i doživljavanje stvarnosti. U programima prevencije ovisnosti obitelj ima nezamjenljivu ulogu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1941558-1520 - Odrednice rizičnih i devijantnih ponašanja u nacionalnom i globalnom kontekstu (Šakić, Vlado, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Slavko Sakoman
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EMBASE (Excerpta Medica)