Pregled bibliografske jedinice broj: 552651
UTJECAJ OMJERA MONOMERA NA SVOJSTVA POLIAKRILAT/SILIKA NANOKOMPOZITA
UTJECAJ OMJERA MONOMERA NA SVOJSTVA POLIAKRILAT/SILIKA NANOKOMPOZITA, 2011., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 552651 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ OMJERA MONOMERA NA SVOJSTVA POLIAKRILAT/SILIKA NANOKOMPOZITA
(Effect of monomer ratio on the properties of polyacrylate/silica nanocomposites)
Autori
Ivanković, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
20.09
Godina
2011
Stranica
42
Mentor
Lučić Blagojević, Sanja
Neposredni voditelj
Buhin Šturlić, Zrinka
Ključne riječi
butil-akrilat ; metil-metakrilat ; silika nanopunilo ; emulzijska polimerizacija ; nanokompozit
(butyl acrylate ; methyl methacrylate ; silica nanofillers ; emulsion polymerization ; nanocomposites)
Sažetak
Svojstva polimernih materijala posljedica su kemijskog sastava, strukture, građe lanca, veličine i raspodjele molekulskih masa, amorfnosti, kristalnosti, te morfologije. Dodatak punila polimernoj matrici dovodi do promjena u strukturi matrice, a time i do promjena u svojstvima materijala u konačnici. Organsko/anorganski nanokompoziti zbog poboljšanih mehaničkih, toplinskih, optičkih, električnih i magnetskih svojstava koriste se u razne namjene u medicini, elektronici, industriji boja i premaza, adheziva itd. ovisno o udjelu organskog i anorganskog dijela, te imaju potencijalnu primjenu pri izradi različitih vrsta plastika. Za sintezu organsko/anorganskih nanokompozita jedna od često upotrebljavanih heterofaznih polimerizacija je emulzijska polimerizacija. U ovom radu provedena je emulzijska polimerizacija akrilata te je proučavan utjecaj omjera monomera butil-akrilata (BA) i metil- metakrilata (MMA) na veličinu čestica i na toplinska svojstva poliakrilata bez i s dodatkom 2, 0 % silika nanopunila. Pripremljeni su sustavi s omjerom monomera BA/MMA 100/0, 70/30, 50/50, 30/70 i 0/100. Za određivanje raspodjele veličina čestica korištena je metoda laserske difrakcije. Toplinska svojstava ispitivana su tehnikom pretražne diferencijalne kalorimetrije (DSC), pomoću koje je određivana temperatura staklastog prijelaza (Tg) i termogravimetrijom, kojom su dobiveni podaci o termičkoj stabilnosti materijala. Istraživanje je pokazalo da povećanjem udjela monomera butil-akrilata dolazi do sniženja temperature staklastog prijelaza i materijal postaje elastičniji. Sustavi s većim udjelom butil- akrilata su temperaturno postojaniji i stabilniji. Dodatkom silika nanopunila ne mijenjaju se vrijednosti staklastog prijelaza, osim kod čistog PMMA gdje se Tg pomiče prema višim vrijednostima. TGA analizom utvrđeno je da su sustavi sa silika punilom stabilniji i postojaniji od sustava bez punila. Veličine čestica akrilatnih emulzija su u skladu s teorijom, oko 200 nm, a dodatkom punila čestice su mikrometarskih veličina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252971-2575 - Inženjerstvo površina i međupovršina nanočestica u adhezijskim nanomaterijalima (Leskovac, Mirela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb