Pregled bibliografske jedinice broj: 552483
Usklađenost braće i sestara na dimenzijama privrženosti obitelji
Usklađenost braće i sestara na dimenzijama privrženosti obitelji, 2010., diplomski rad, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 552483 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usklađenost braće i sestara na dimenzijama privrženosti obitelji
(Sibling accordance on dimensions of attachment towards family)
Autori
Ćapin, Neva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.09
Godina
2010
Stranica
34
Mentor
Željka Kamenov
Ključne riječi
dimenzije privrženosti; dijada sudionik/brat/sestra; diskrepanca; redoslijed rođenja; spol; razlika u godinama; broj braće/sestara u obitelji
(attachment dimensions; sibling dyad; differentials; birth order; gender; age difference; number of siblings within the family)
Sažetak
Cilj istraživanja bio je objasniti sličnost/razlike braće i sestara odrasle dobi povezivanjem postavki teorije privrženosti i evolucijske psihologije. Rezultati svih sudionika na dimenzijama privrženosti obitelji (dimenzije anksioznosti i izbjegavanja) promatrani su u odnosu na redoslijed rođenja, spol sudionika, razliku u godinama i broj braće/sestara u obitelji. Jedinicu analize činili su sudionik i sudionikov brat/sestra koji su tvorili dijadu (ukupni N=165 dijada), te sami sudionici bez brata/sestre. Sudionici su prvo rješavali kratki upinitk s demografskim podacima, a nakon toga im je dana skraćena verzija Brennanovog upitnika Iskustva u bliskim vezama IIBV (1998, prema Kamenov i Jelić, 2003), kojim su procijenjeni rezultati sudionika na dimenzijama privrženosti (anksioznosti i izbjegavanja). Korišten je Kruskal-Wallisov neparamterijski test za obradu podataka. Rezultati su pokazali da postoje značajne razlike obzirom na varijablu spola u smjeru da se dijade istospolnih sudionika značajno razlikuju od raznospolnih na dimenziji izbjegavanja. Nisu se pokazale statistički značajne razlike za varijable razlika u godinama i broj braće/sestara u obitelji za izračunate indekse diskrepance na dimenzijama izbjegavanja i anksioznosti. Također, nije pokazana značajna razlika za rezultate sudionika na dimenzijama anksioznosti i izbjegavanja po kriteriju redoslijed rođenja. Rezultati ukazuju na moguće djelovanje faktora poput stila privrženosti budući da u uzorku prevladava sigurni stil kojeg karakterizira nizak rezultat na dimenzijama anksioznosti i izbjegavanja. Za buduća istraživanja predlaže se korištenje mjera poput kvalitete odnosa s roditeljima i kvalitete odnosa među braćom/sestrama u odnosu na istraživane varijable redoslijeda rođenja, spola, dobi i broja braće/sestara unutar obitelji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301422-1420 - Uloga socio-kognitivnih procesa u samoregulaciji i interpersonalnim odnosima (Kamenov, Željka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Željka Kamenov
(mentor)