Pregled bibliografske jedinice broj: 552244
Zagrizna sila i okluzijski kontakti u retencijskoj fazi ortodontske terapije
Zagrizna sila i okluzijski kontakti u retencijskoj fazi ortodontske terapije, 2011., doktorska disertacija, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 552244 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zagrizna sila i okluzijski kontakti u retencijskoj
fazi ortodontske terapije
(Bite force and occlusal contacts in orthodontic
retention period)
Autori
Varga, Suzana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
08.02
Godina
2011
Stranica
133
Mentor
Šlaj, Mladen
Ključne riječi
žvačna sila ; ortodontska retencija ; ortodontska terapija
(bite force ; orthodontic retention ; orthodontic treatment)
Sažetak
Retencijska faza terapije bitna je kako bi se održali rezultati postignuti ortodontskim pomicanjem zubi. Pritom se događaju promjene u žvačnom sustavu, čije razumijevanje može pomoći u sprečavanju nastanka recidiva. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi dolazi li do promjene veličine NVSZ i broja okluzijskih kontakata tijekom 10 tjedana retencijskog razdoblja, i ovisi li ta promjena o vrsti naprave koja se u tu svrhu koristi. Dodatno se htjela utvrditi mogućnost procjene kontakata primjenom fotogrametrijskog skeniranja i 3D analize. Uzorak se sastojao od 176 ispitanika: 30 s gornjim i donjim „Essix“ retainerima, 30 s dvije „wraparound“ retencijske naprave, 30 s kombinacijom fiksnog donjeg i „Essix“ gornjeg retainera, te 86 ispitanika s normalnom okluzijom. NVSZ i broj okluzijskih kontakata mjerili su se neposredno nakon skidanja fiksnog aparata (T1), nakon 6 tjedana retencije (T2), te nakon idućih 4 tjedna (T3). Za skeniranje i digitaliziranje ATOS II SO sustavom koristili su se sadreni odljevi ispitanika s kombinacijom fiksnog i „Essix“ retainera uzetih pri T1 i T3. U statističkoj analizi korištene su: dvofaktorska analiza kovarijance, Kruskal- Wallisov i Mann-Whitneyev test, te multivarijatna diskriminacijska analiza. Tijekom 10 tjedana retencije došlo je do povećanja vrijednosti NVSZ i broja okluzijskih kontakata, ali, za razliku od ostalih, kod ispitanika s dva „Essixa“ vrijednosti nisu dosegle one koje se nalaze kod kontrolne skupine. 3D prikazom na analiziranom uzorku također se pokazalo povećanje broja okluzijskih kontakata, ali ono nije bilo statistički značajno. Brzina sjedanja okluzije ovisi o vrsti retainera i najsporije se događa kod nošenja dva „Essix“ retainera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-065-0650444-0436 - Nove dijagnostičke metode u ortodonciji i biokompatibilnost naprava (Šlaj, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb