Pregled bibliografske jedinice broj: 552190
Prostorna analiza odumiranja stabala hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) za potrebe adaptivnoga gospodarenja šumskim ekosustavima u Hrvatskoj
Prostorna analiza odumiranja stabala hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) za potrebe adaptivnoga gospodarenja šumskim ekosustavima u Hrvatskoj // Croatian journal of forest engineering, 32 (2011), 1; 43-56 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 552190 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prostorna analiza odumiranja stabala hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) za potrebe adaptivnoga gospodarenja šumskim ekosustavima u Hrvatskoj
(Spatial Analysis of Pedunculate Oak Mortality Rate for Adaptive Forest Ecosystem Management in Croatia)
Autori
Tikvić, Ivica ; Ugarković, Damir ; Gašpar , Josip
Izvornik
Croatian journal of forest engineering (1845-5719) 32
(2011), 1;
43-56
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Odumiranje stabala; Hrast lužnjak; Adaptivno gospodarenje; Vitalnost stabala; Šumski ekosustavi
(Tree dieback; Pedunculate oak; Adaptive management; Tree vitality; Forest ecosystem)
Sažetak
Propadanje i iznenadno odumiranje stabala hrasta lužnjaka predstavlja značajan problem u šumarstvu. Ono se razlikuje od prirodnog odumiranja stabala u šumama i u novije vrijeme postaje sve intenzivnije. Ta pojava nastaje zbog promjene ekoloških uvjeta i nepovoljnog utjecaja različitih stresnih čimbenika na razvoj stabala kroz dugogodišnje razdoblje. Zbog toga se gospodarenje sa šumama prilagođava takvim pojavama provođenjem tzv. sanitarnih sječa stabala, kojima se uklanjaju jako oštećena i odumrla stabla. U radu su obrađeni podaci o doznaci oštećenih i odumrlih stabala hrasta lužnjaka u tri gospodarske jedinice Uprave šuma Nova Gradiška za razdoblje od 1998. do 2007. godine. Izračunate su količine odumrle drvne mase po jedinici površine, te odumiranje drvne mase po odsjecima, na temelju odnosa odumrle drvne mase po jedinici površine i drvne zalihe svakog odsjeka. Na temelju tih vrijednosti odsjeci su grupirani u stupnjeve odumiranja drvne mase, te je napravljena analiza njihove zastupljenosti po stupnjevima. Propadanje prirasta je utvrđeno na temelju odnosa godišnje odumrle drvne mase po jedinici površine svakog pojedinog odsjeka i tečajnog godišnjeg prirasta hrasta lužnjaka za taj odsjek. Na temelju dobivenih vrijednosti odsjeci su grupirani u stupnjeve propadanja prirasta i izračunata je njihova zastupljenost po stupnjevima. distribucija odjela i odsjeka prema stupnjevima propadanja prirasta je prikazana na kartama. Najnepovoljnije stanje je utvrđeno u gospodarskoj jedinici Grede-Kamare, gdje je utvrđeno intenzivno i ekstremno propadanje drvne mase na preko 570 ha, te ekstremno propadanje prirasta na preko 800 ha. Ukupno je u istraživanom razdoblju u toj gospodarskoj jedinici posječeno 78 000 m3 odumrle drvne mase hrasta lužnjaka, dok je u sve tri gospodarske jedinice posječeno preko 115.000 m3. Utvrđeno je prostorno grupiranje odsjeka sa intenzivnim i ekstremnim odumiranjem stabala hrasta lužnjaka na svim istraživanim područjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0682041-0561 - Vitalnost i modeli propadanja stabala u nizinskim šumskim ekosustavima Hrvatske (Tikvić, Ivica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Science Citation Index Expanded (SCI-EXP)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus