Pregled bibliografske jedinice broj: 551967
GENETSKA I POMOLOŠKA VARIJABILNOST AUTOHTONIH SORTI JABUKA U BOSNI I HERCEGOVINI
GENETSKA I POMOLOŠKA VARIJABILNOST AUTOHTONIH SORTI JABUKA U BOSNI I HERCEGOVINI, 2010., doktorska disertacija, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 551967 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
GENETSKA I POMOLOŠKA VARIJABILNOST AUTOHTONIH SORTI JABUKA U BOSNI I HERCEGOVINI
(GENETIC AND POMOLOGIC VARIABILITY OF AUTOCHTHONOUS APPLE VARIETIES IN BOSNIA AND HERZEGOVINA)
Autori
Fuad, Gaši
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.12
Godina
2010
Stranica
137
Mentor
Pejić, Ivan
Ključne riječi
Malus x domestica Borkh.; autohtoni genotipovi; mikrosateliti; fenotipska obilježja; genetska diferencijacija; genetski diverzitet
(Malus x domestica Borkh.; autochthonous genotypes; microsatellites; morphologic markers; genetic differentiation; genetic diversity)
Sažetak
U radu se analizira genetska i pomološka varijabilnost genotipova autohtonog sortimenta jabuke u BiH i modernog sortimenta ove kulture koji se uzgaja ili trenutno introducira u BiH. U istraživanje je uključeno 39 primki (24 autohtonih i 15 stranih kultivara) koji su dio kolekcijskog nasada najveće BiH ex situ kolekcije jabuka unutar voćnog rasadnika „Srebrenik“ kod Tuzle. Predmet istraživanja su genetska struktura autohtonog i inozemnog sortimenta analizirana pomoću 10 mikrosatelitskih markera (SSR), te najvažnija morfološka, fenološka, pomološka i prehrambeno-tehnološka svojstva domaćih i introduciranih kultivara jabuke. Fenotipske analize unutar ovog istraživanja obuhvaćaju 27 svojstava, a provedene su tijekom trogodišnjeg pokusa (2006-2009). Biostatističke analize molekularnih podataka obuhvatile su očekivanu heterozigotnost, fiksacijske indekse, analizu molekularne varijance, pokazatelje diverziteta i klaster analizu. Analize podataka iz poljskih pokusa obuhvatile su izračun standardnih pokazatelja deskriptivne statistike za sva kvantitativna i rangirana svojstva, multivarijantne (MANOVA, NPMANOVA, ANOSIM, PCA) i univarijantne testove (Studentov t-test, Mann-Whitney U-test i Pearsonov χ2 test), kao i klaster analizu. Diferencijacija između autohtone i aktualne (strane) skupine genotipova jabuke ( vrijednost) za svih deset SSR lokusa bila je značajna, a prosječno je iznosila 0, 064 (P<0, 0001) što je potvrdila i AMOVA (P<0, 001). Upotrebom dva Shannon-wiener pokazatelja utvrđeno je da je genetski diverzitet unutar autohtone grupe genotipova statistički značajno veći od onog unutar grupe aktualnih genotipova. Neighbor Joining klaster analiza ukazuje na jasno razdvajanje većine autohtonih od aktualnih genotipova. Rezultati analiza morfoloških i pomoloških podataka također omogućuju jasnu diferencijaciju dvije ispitivane skupine genotipova jabuke. Primjenom Mantel testova utvrđeno je da između molekularnih i fenotipskih podataka, po pitanju genetske udaljenosti genotipova ne postoji statistički značajna, pozitivna ili negativna korelacija. Analiza glavnih komponenti (PCA) otkrila je da fenotipska svojstva koja značajno doprinose diferencijaciji autohtone i aktualne skupine imaju komercijalan značaj u intenzivnoj voćarskoj proizvodnji, ali ne i u ekstenzivnoj voćarskoj proizvodnji. Glavni zaključak ovog rada je da autohtoni genofond jabuke u BiH ima veliku genetsku varijabilnost i predstavlja neiskorišteni potencijal za buduće oplemenjivačke programe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1781844-1925 - Genetička identifikacija i genetska varijabilnost sorti vinove loze i voćaka (Pejić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Ivan Pejić
(mentor)