Pregled bibliografske jedinice broj: 551887
Značaj vojne geologije i geografije u perspektivi doktrine centraliziranog mrežnog ratovanja
Značaj vojne geologije i geografije u perspektivi doktrine centraliziranog mrežnog ratovanja // Hrvatski vojnik, 357/358 (2011), 22-26 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 551887 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značaj vojne geologije i geografije u perspektivi doktrine centraliziranog mrežnog ratovanja
(The Importance of Military Geology and Geography in the Perspective of Network-Centric Warfare Doctrine)
Autori
Zečević, Marko
Izvornik
Hrvatski vojnik (1330-500X) 357/358
(2011);
22-26
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
Vojna geologija; vojna geografija; geografski informacijski sustav; doktrina centraliziranog mrežnog ratovanja; analiza terena
(Military geology; military geography; GIS technology; network-centric warfare doctrine; terrain analysis)
Sažetak
Doktrina centraliziranog mrežnog ratovanja (Network Centric Warfare Doctrine) je nova doktrina i operativni koncept kod kojeg se informacija o bojnom polju i događajima na njemu razmjenjuje između zapovjedništva na strategijskog razini i postrojbi na bojištu kroz informacijsku infrastrukturu u gotovo realnom vremenu. Mrežno (usredotočeno) ratovanje se pritom služi geoinformatikom koja predstavlja relativno mladu znanost i tehnologiju koja razvija i koristi infrastrukturu informacijske znanosti u potpori geografiji, geologiji, geodeziji i srodnim granama inženjerstva. Geografski informacijski sustav (GIS) povezan sa Globalnim pozicijskim sustavom (GPS) može poboljšati brzinu i kvalitetu odluka te dati pun prikaz terena (bojnog polja) i sa terenom povezanih aktivnosti u gotovo realnom vremenu. GIS/GPS tehnologija omogućuje C4ISTAR sustavu (Command, Control, Communications, Computers, I – Military intelligence, STAR - Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance) učinovitu detekciju, akviziciju i uništavanje površinskih, pripovršinskih i podzemnih vojnih ciljeva. Vojna geologija i geografija izuzetno su bitne pri analizi tenkoprohodnosti nekog prostora, procjenu mogućnosti opskrbe pitkom vodom i mineralnim sirovinama, u procesu utvrđivanja odnosno ukopavanja postrojbi, pri izgradnji vojnih cesta, zračnih luka i heliodroma, u logistici kod planiranje najpovoljnijih ruta prijevoza i kretanja raznih tipova vozila, pri određivanu indeksa zaštitnog potencijala reljefa, analizi satelitskih snimaka i različitih tematskih i namjenskih zemljovida, sanaciji terena i zaštiti okoliša tijekom i nakon provedbe vojne operacije kao i kod detekcije i procjene ranjivosti podzemnih vojnih objekata. U modernim ratovima većina vojnih informacija ima prostornu dimenziju, pa strana u ratu koja bolje upravlja analizom i distribucijom geoinformacija stijeće značajnu informacijsku prednost nad protivnikom. Ta informacijska prednost proizlazi iz segmente informacijske tehnologije (na primjer GIS/GPS tehnologija) i daljinskih istraživanja (pomoću orbitalnih i suborbitalnih letjelica), a prenosi se na postrojbe na bojnom polju kroz precizni udar, dominantni manevar i usredotočenu logistiku. Vojna geologija i vojna geografija kroz GIS/GPS tehnologiju i daljinska istraživanja omogućuju da vojna organizacija ima bolje shvaćanje bojnog polja od protivnika. To znači da su takva vojna znanja i ekspertni sustavi jedna od najvrjednijih i najefikasnijih operativno-planskih i taktičkih sposobnosti koje vojnim zapovjednicima stoji na raspolaganju pri procjeni utjecaja fizičkih značajki bojnog polja na provedbu vojne operacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- British Library Integrated Catalogue
- Scirrus