Pregled bibliografske jedinice broj: 551631
Uloga neurosonoloških, elektromioneurografskih psihometrijskih metoda u dijagnostici orofacijane boli
Uloga neurosonoloških, elektromioneurografskih psihometrijskih metoda u dijagnostici orofacijane boli, 2011., doktorska disertacija, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 551631 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga neurosonoloških, elektromioneurografskih psihometrijskih metoda u dijagnostici orofacijane boli
(The role of neurosonologic, electromyoneurographic and psychometric tests in diagnostic of orofacial pain)
Autori
Bosnar Puretić, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
15.06
Godina
2011
Stranica
103
Mentor
Demarin, Vida ; Alajbeg, Iva
Ključne riječi
orofacijalna bol; dopler; refleks treptaja; mjerenje boli; depresija
(orofacial pain; Doppler; blink reflex; pain measurement; depression)
Sažetak
Uvod. Orofacijalna bol može biti posljedica različitih poremećaja koji zahvaćaju glavu, lice i usta. Između ostalih, najčešći su temporomandibularni poremećaji, a u neurološkoj praksi neuralgija trigeminalnog živca, migrena i tenzijska glavoblja s brojnim „preklapajućim“ simptomima. Cilj ovog istraživanja je ustanoviti vrijednost neuroloških pretraga i psihometrijskih metoda u dijagnostičkom postupku kod bolesnika s bolovima glave i lica. Metode: Obojena dopler sonografija unutarnjih i vanjskih karotidnih arterja, transkranijska dopler sonografija srednje moždane arterije, refleks treptaja su provedeni u po 30 bolesnika s trigeminalnom neuralgijom, migrenom, tenzijskom glavoboljom i tempromandibularnim poremećajem. Bol je bila mjerena vizualno analognom skalom, Kratkim upitnikom o boli i McGillovim upitnikom za bol. Za procjenu psihičkog stanja korištena je Beckova ocjenska ljestvica depresije II. Rezultati: U bolesnika s migrenom nađene su značajno povišene srednje brzine strujanja krvi i snižen indeks pulsatilnosti u unutarnjoj karotidnoj arteriji u odnosu na kontrolnu skupinu. Kod refleksa treptaja u bolesnika s trigeminalnom neuralgijom nađena je produljena R2 latencija u odnosu na kontrolnu skupinu. Najveći intenzitet boli zabilježen je u bolesnika s trigeminalnom neuralgijom. Najveći zbroj bodova na ocjenskoj ljestvici depresije imali su bolesnici s tenzijskom glavoboljom. U bolesnika s trigeminalnom neuralgijom i temporomandibualrnim poremećajima nađena je pozitivna korelacija između jačine boli i depresivnih simptoma. U bolesnika s tenzijskom glavoboljom i migrenom nije nađena korelacija jačine boli i depresivnih simptoma. Zaključak: S ciljem točne dijagnostike i terapije kod bolesnika s orofacijalnom boli potreban je individualan i opsežan pristup.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650448-0957 - Biodinamika mastikatornog sustava, restorativni postupci, funkcija i estetika (Valentić-Peruzović, Melita, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zagrebu