Pregled bibliografske jedinice broj: 551566
STVARANJE INKRUSTATA NA UROLOŠKOM STENTU
STVARANJE INKRUSTATA NA UROLOŠKOM STENTU // Danas znanost - sutra industrija : knjiga sažetaka / Međunarodni znanstveno-stručni skup XIII Ružičkini dani, / Šubarić, Drago (ur.).
Vukovar: Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2010. str. 101-101 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 551566 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
STVARANJE INKRUSTATA NA UROLOŠKOM STENTU
(THE FORMATION ENCRUSTATES ON UROLOGICAL STENT)
Autori
Babić-Ivančić, Vesna ; Kuveždić, Hrvoje ; Šerić, Vatroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Danas znanost - sutra industrija : knjiga sažetaka / Međunarodni znanstveno-stručni skup XIII Ružičkini dani,
/ Šubarić, Drago - Vukovar : Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2010, 101-101
Skup
Međunarodni znanstveno-stručni skup XIII Ružičkini dani
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 16.09.2010. - 17.09.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
inkrustati; urološki stent; analiza inkrustata
(encrustates; urological stent; analyses of the encrustates)
Sažetak
Urolitijaza, unatoč dugogodišnjim, kako fizikalno-kemijskim i metaboličkim, tako i kliničkim istraživanjima, ostaje i dalje do kraja nerazjašnjen proces u organizmu čovjeka. Mokraćni sustav je nestabilno kemijsko okruženje, prezasićenost s obzirom na uromukoide i kristaloide na površini između biomaterijala i mokraće može dovesti do značajnih problema i komplikacija kao što su npr. migracija, inkrustacija i stvaranje kamenca. Inkrustacija je višesložna, uočeno je da se proces inkrustacije odvija u znatno kraćem vremenu (nekoliko tjedana) za razliku od stvaranja kamenaca koji je dugotrajan proces. Mnoge indikacije povezane s urolitijazom mogu se ukloniti ureteralnim premošćivanjem. Urološki stentovi su inertni sintetski polimerni biomaterijali koji bi trebali omogućiti protok urina, međutim kod osoba koje stvaraju kamence se na njima ipak istaloži inkrustat pri čemu infekcija i inkrustacija su često povezani i jedan od glavnih limitirajućih faktora za dugotrajniju upotrebu ovih biomaterijala u organizmu. Cilj ovoga rada bio je načiniti fizikalno-kemijsku analizu izlučenih inkrustata na stentovima koji se koriste kod različitih uroloških tegoba. Nastali inkrustati sa stenta su uzorkovani i analizirani termogravimetrijskom (TG) analizom i FT-IR spektroskopijom. Inkrustati nisu bili jednoznačni te su uspoređeni sa sastavom primarnog kamenca koji je detektiran kod pacijenata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
219-2192190-2069 - Fizikalno-kemijski i metabolički čimbenici rizika stvaranja kamenaca (Včev, Aleksandar, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Klinički bolnički centar Osijek,
Medicinski fakultet, Osijek