Pregled bibliografske jedinice broj: 551483
Domovinski rat u medijima: od pseudo-događaja do pseudo-povijesti
Domovinski rat u medijima: od pseudo-događaja do pseudo-povijesti // 14. znanstveno-stručni skup VUKOVAR'91. – Dvadeset godina poslije. Dva desetljeća hrvatskoga pamćenja i razvoja
Vukovar, Hrvatska, 2011. (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 551483 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Domovinski rat u medijima: od pseudo-događaja do pseudo-povijesti
(Homeland war and media: from pseudo-events to pseudo-history)
Autori
Tuđman, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
14. znanstveno-stručni skup VUKOVAR'91. – Dvadeset godina poslije. Dva desetljeća hrvatskoga pamćenja i razvoja
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 14.11.2011. - 15.11.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
dezinformacija; pseudo-događaj; pseudo-povijest; informacijske strategije; Domovinski rat
(disinformation; psedo-events; pseudo-history; information strategy; Homeland war)
Sažetak
Koncem dvadesetog stoljeća informacija postaje jedan od ključnih čimbenika nacionalne moći. Javna diplomacija koristi medije sa svrhom da se djeluje na mišljenje i um ciljane publike kako bi se re-definirala stvarnost. Informacijske strategije koje imaju za cilj redefinirati prošlost kako bi kontrolirali budućnost kreiraju pseudo-događaje, pseudo-akcije i pseudo-strukture. Hrvatski informacijski prostor informacijsko je ratište na kojem se sudaru brojne strategije i interesi, a na (re)interpretaciji Domovinskog rata – od objektivnog prikaza povijesnih događaja do proizvodnje pseudo-događaja i pseudo-akcija – angažirani su kako međunarodni čimbenici (koji žele osigurati svoje pozicije u međunarodnom poretku), tako i različite političke opcije - od sukobljenih strana tijekom ratova na tlu bivše Jugoslavije do protivničkih opcija unutar Hrvatske. U radu ćemo navesti niz primjera: a) pseudo-događaja (plasiranih dezinformacija koje se učestalo ponavljaju, iako je moguć pristup objektivnim podacima i činjenicama, te dezinformacija građenih na fabriciranim podacima) ; b) pseudo-akcija (fabriciranih situacija i manipulacija s povijesnim kontekstom kako bi se diskreditirale izvedene vojne operacije, a postulirale kao opravdane one virtualne, pseudo-akcije) ; c) pseudo-struktura (reinterpretacija uloga povijesnih ličnosti iz Domovinskog rata – s ciljem degradacije zaslužnih a promocije neangažiranih). Težište prikaza u ovome radu nije samo na prikazu i dekonstrukciji dezinformacija koje postaju stalna referenca u nekim medijima, nego na razumijevanju strategija i ciljeva informacijskih operacija koje imaju za cilj proizvodnju pseudo-povijesti o Domovinskom ratu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Sigurnosne i obrambene znanosti, Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301799-1999 - Oblikovanje i upravljanje javnim znanjem u informacijskom prostoru (Tuđman, Miroslav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Miroslav Tuđman
(autor)