Pregled bibliografske jedinice broj: 550658
Reforma lokalne samouprave i decentralizacija u Sloveniji
Reforma lokalne samouprave i decentralizacija u Sloveniji // Reforma lokalne i regionalne samouprave u Republici Hrvatskoj / Koprić, Ivan (ur.).
Zagreb: Institut za javnu upravu ; Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Studijski centar za javnu upravu i javne financije, 2013. str. 301-324 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 550658 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Reforma lokalne samouprave i decentralizacija u Sloveniji
(Reform of Local Self-Government and Decentralization in Slovenia)
Autori
Dubajić, Daria
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Reforma lokalne i regionalne samouprave u Republici Hrvatskoj
/ Koprić, Ivan - Zagreb : Institut za javnu upravu ; Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Studijski centar za javnu upravu i javne financije, 2013, 301-324
ISBN
978-953-55490-6-2
Skup
Savjetovanje Instituta za javnu upravu „Kakva reforma lokalne i regionalne samouprave?“
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.04.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
lokalna samouprava-Slovenija; reforma; općina; pokrajina; decentralizacija
(local self-government-Slovenia; reform; municipality; province; decentralization)
Sažetak
U radu je prikazan današnji slovenski sustav lokalne samouprave i reforme njegovih pojedinih sastavnica (teritorijalne, funkcionalne, organizacijsko-upravne, financijske i pravne) od osamostaljenja Slovenije iz jugoslavenske državne formacije do danas. Sustav lokalne samouprave u Sloveniji zaživio je 1994. uvođenjem općina i gradskih općina , kojih u trenutku pisanja ovog rada ima 210. One predstavljaju prvi stupanj upravno-teritorijalne podjele, a pokrajine kao drugi stupanj lokalne samouprave do danas nisu osnovane, unatoč brojnim kritikama i upozorenjima stručne i šire javnosti o prevelikoj centraliziranosti sustava. Na državnoj razini još uvijek nije donesen strateški dokument budućeg razvoja reforme lokalne samouprave i decentralizacije Slovenije, koji bi kao glavni cilj predvidio funkcionalnu i financijsku decentralizaciju države i mjere za provedbu načela supsidijarnosti, u skladu s odredbama Europske povelje o lokalnoj samoupravi koja je u Sloveniji na snazi od 31. ožujka 1997. Do sada su usvojene samo manje normativne izmjene u pravcu okrupnjavanja općina i povećanja njihove financijske autonomije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Pregledni znanstveni rad
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661428-2515 - Europeizacija hrvatske javne uprave: utjecaj na razvoj i nacionalni identitet (Koprić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Daria Dubajić
(autor)