Pregled bibliografske jedinice broj: 550178
Faktori povezani s doživljajem beznadnosti i suicidalnim rizikom u adolescentskoj populaciji
Faktori povezani s doživljajem beznadnosti i suicidalnim rizikom u adolescentskoj populaciji, 2011., diplomski rad, diplomski, Filozofski fakultet u Rijeci, Rijeka
CROSBI ID: 550178 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Faktori povezani s doživljajem beznadnosti i suicidalnim rizikom u adolescentskoj populaciji
(Factors related with hopelessness and suicidal risks in adolescents)
Autori
Penić, Doris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Filozofski fakultet u Rijeci
Mjesto
Rijeka
Datum
04.04
Godina
2011
Stranica
77
Mentor
Smojver-Ažić, Sanja
Ključne riječi
beznadnost; suicidalni rizik; depresivnost; rješavanje socijalnih problema; odnosi u obitelji; odnosi s prijateljima
(hopelessness; suicidal risk; depression; social problem solving; relations with family and friends)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja bio je ispitati odnose doživljaja beznadnosti i suicidalnog rizika s depresivnošću, različitim orijentacijama i stilovima rješavanja socijalnih problema, odnosima u obitelji i odnosima s prijateljima te utvrditi koliko su navedeni faktori važni u predikciji doživljaja beznadnosti u adolescentskoj populaciji. U istraživanju je sudjelovalo 309 ispitanika, od čega 156 djevojaka i 153 mladića, učenika četiriju četverogodišnjih srednjih škola u Rijeci, prosječne dobi 16.53 godine. Korišteni su sljedeći mjerni instrumenti: Beckova skala beznadnosti, Beckova skala depresivnosti, Revidirani upitnik rješavanja socijalnih problema, Skala kvalitete obiteljskih interakcija, Upitnik privrženosti roditeljima i vršnjacima i Upitnik općih podataka. Suicidalni rizik mjeren je jednom česticom, česticom broj 9 (Suicidalne misli ili želje) iz Beckove skale depresivnosti koja je rekodirana u dihotomnu varijablu, pri čemu su ispitanici kod kojih je suicidalni rizik primijećen svrstani u jednu kategoriju, dok su ispitanici kod kojih suicidalni rizik nije primijećen svrstani u drugu. Rezultati istraživanja pokazali su da ne postoje spolne razlike niti u doživljavanju beznadnosti niti u suicidalnom riziku. Nadalje, utvrđeno je da ispitanici koji imaju suicidalni rizik doživljavaju viši stupanj beznadnosti i depresivnosti, nezadovoljni su vlastitim obiteljima i slabije privrženi prijateljima, izbjegavaju rješavanje svojih problema te su negativnije orijentirani prema rješavanju istih. Također, rezultati su pokazali pozitivnu povezanost između doživljaja beznadnosti i suicidalnog rizika, depresivnosti, negativne orijentacije prema rješavanju problema i izbjegavajućeg stila rješavanja problema te negativnu povezanost između doživljaja beznadnosti i pozitivne orijentacije prema rješavanju problema i racionalnog stila rješavanja problema. Pokazalo se, također, da je suicidalni rizik pozitivno povezan s depresivnošću i sa izbjegavajućim stilom rješavanja problema te da je negativno povezan s pozitivnom orijentacijom prema rješavanju problema, sa zadovoljstvom odnosima u obitelji i s privrženošću vršnjacima. Dobiveni rezultati, također su pokazali da su depresivnost i negativna orijentacija prema rješavanju problema značajni pozitivni prediktori doživljaja beznadnosti, dok su pozitivna orijentacija prema rješavanju problema i zadovoljstvo odnosima u obitelji značajni negativni prediktori doživljaja beznadnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-1301675-0854 - Rizični i zaštitni čimbenici psihičkog zdravlja i akademske prilagodbe studenata (Živčić-Bećirević, Ivanka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Sanja Smojver-Ažić
(mentor)