Pregled bibliografske jedinice broj: 550141
Odgovornost za štetu koju prouzroči radnik na radu i u vezi s radom trećim osobama (usporedba s njemačkim, austrijskim i europskim pravom)
Odgovornost za štetu koju prouzroči radnik na radu i u vezi s radom trećim osobama (usporedba s njemačkim, austrijskim i europskim pravom), 2003., magistarski rad, Pravni fakulet, Rijeka
CROSBI ID: 550141 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odgovornost za štetu koju prouzroči radnik na radu i u vezi s radom trećim osobama (usporedba s njemačkim, austrijskim i europskim pravom)
(Liability for Damaged Caused by Employee at Work and in Connection with Work to Third Persons (Comparison with German, Austrian and European Law))
Autori
Laleta, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Pravni fakulet
Mjesto
Rijeka
Datum
22.12
Godina
2003
Stranica
276
Mentor
Učur, Marinko Đ.
Ključne riječi
odgovornost radnika za štetu; Hrvatska; Austrija; Njemačka; europsko pravo
(liability for damage; employee; Croatia; Austria; Germany; European law)
Sažetak
Odgovornost radnika za štetu koju prouzroči na radu i u vezi s radom trećim osobama predstavlja uvijek aktualnu temu. Riječ je o odgovornosti koja ulazi u okvire šire radnopravne odgovornosti posloprimca svome poslodavcu, radnom kolegi, te poslodavca za štetu koju je radnik pretrpio na radu. Ona predstavlja složenu i osjetljivu problematiku. Nacionalna zakonodavstva teže boljim rješenjima koja će moći odgovoriti izazovima stalnog industrijskog razvoja, koji nosi povećano opterećenje radnika te opasnost od sve većih šteta prouzročenih na radu. S druge strane, razvoj zajedničkog europskog prava nameće potrebu harmonizacije privatnog prava, čiji dio predstavlja i pravo odgovornosti za štetu koju je radnik prouzročio na radu i u vezi s radom trećim osobama. Analiza rješenja zakonodavstava Hrvatske, Njemačke i Austrije, kao i povijesni razvoj ovog instituta, pokazuju kako je problem radnopravne odgovornosti za štetu potrebno urediti posebnim pravilima, kojima se odstupa od općih pravila građanskog prava o odgovornosti za štetu. Njihova je svrha uspostavljanje ravnoteže povrijeđenih pravnih interesa s jedne, te zaštita pravilnog i nesmetanog funkcioniranja trgovačkih društava s druge strane. Ovo je moguće ostvariti pravičnom raspodjelom tereta štete između radnika i poslodavca. Jedan od pokušaja ujednačavanja europskog deliktnog prava bio je Prijedlog Smjernice Europske zajednice, iz 1990. godine o odgovornosti pri pružanju usluga, koji je sadržavao i značajna rješenja za određena pitanja odgovornosti u radnom pravu. Zbog složenosti problematike Prijedlog Smjernice nije prihvaćen, ali je rad na njoj nastavljen. Značajno je da u europskoj pravnoj teoriji postoji suglasnost oko osnovnih obilježja odgovornosti u području radnoga prava, u okviru planirane kodifikacije obveznog prava, koja može poslužiti kao temelj stvaranja ujednačenog europskog prava radnopravne odgovornosti za štetu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Rijeka