Pregled bibliografske jedinice broj: 550058
Spremnosti udomitelja za bavljenja udomiteljstvom i doživljaj vlastite uloge udomitelja u suradnji sa centrima za socijalnu skrb
Spremnosti udomitelja za bavljenja udomiteljstvom i doživljaj vlastite uloge udomitelja u suradnji sa centrima za socijalnu skrb // Ljetopis socijalnog rada, 18 (2011), 3; 469-496 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 550058 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Spremnosti udomitelja za bavljenja udomiteljstvom i doživljaj vlastite uloge udomitelja u suradnji sa centrima za socijalnu skrb
(Willingness of foster parents to deal with foster care and their own experience of the role of foster parents in collaboration with the Centres for Social Welfare)
Autori
Laklija, Maja
Izvornik
Ljetopis socijalnog rada (1846-5412) 18
(2011), 3;
469-496
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
zadržavanje; udomiteljski status; uloga; suradnja sa stručnjacima
(retention; foster care status; roles; collaboration with experts)
Sažetak
U cilju osiguravanja kvalitetne udomiteljske skrbi za djecu te zadržavanja postojećih udomitelja sve se više pozornosti posvećuje čimbenicima povezanim s njihovim zadržavanjem u udomiteljskoj ulozi te kvaliteti odnosa sa stručnjacima sustava socijalne skrbi. Ciljevi rada su stoga, utvrditi: (1)povezanost obilježja udomljenog djeteta, percipirane pripremne faze udomiteljstva i njegova utjecaja na obitelj udomitelja, kvalitete kontakata s obitelji djeteta te stručne podrške sa spremnošću udomitelja za nastavkom bavljenja udomiteljstvom ; (2)razliku između udomiteljske percepcije vlastite uloge u suradnji s CZSS-om obzirom na percipiranu suradnju i podršku od stručnjaka, stavove o udomiteljstvu, samopoštovanje, motive i dužinu bavljenja udomiteljstvom te podršku i (3)razliku u doživljaju spremnosti za nastavkom bavljenja udomiteljstvom obzirom na percipiranu ulogu u suradnji sa stručnjacima. Uzorak istraživanja čini 279 udomiteljica. Veću spremnost za nastavkom bavljenja udomiteljstvom izražavaju udomitelji koji: nisu srodnici udomljenom djetetu, imaju bogatije iskustvo udomiteljstva, koji su odgovarali za dijete koje udomljavaju duži niz godina te ženskog spola. Udomitelji koji se doživljavaju partnerima u suradnji s centrom izražavaju veće zadovoljstvo uslugama, mjerom uvažavanja njihovog mišljenje te podrškom centra, od onih koji se doživljavaju klijentima i davateljima usluga. Nadalje, „davatelji usluga“ imaju izraženiju potrebu za smjernicama/usmjeravanjem, emocionalnom i moralnom podrškom te izraženiji motiv iskustva djetinjstva/udomiteljstva od „partnera“. Udomitelji koji se doživljavaju klijentima izražavaju nižu spremnost zadržavanja u udomiteljskoj ulozi od „partnera“. Dobiveni rezultati ukazuju na moguće aspekte unapređenje prakse udomiteljstva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Maja Laklija
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus