Pregled bibliografske jedinice broj: 549795
Uloga adhezijskih molekula i izvanstanične potke u mijelodisplastičnom sindromu
Uloga adhezijskih molekula i izvanstanične potke u mijelodisplastičnom sindromu, 2010., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 549795 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga adhezijskih molekula i izvanstanične potke u mijelodisplastičnom sindromu
(Role of adhesion molecules and matrix in myelodysplastic syndrome)
Autori
Ljubić, Nives
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
16.07
Godina
2010
Stranica
107
Mentor
Kušec, Rajko
Ključne riječi
adhezijske molekule; mijelodisplastični sindrom; vanstanična potka
(adhesion molecules; myelodysplastic syndrome; matrix)
Sažetak
Ovo istraživanje je ispitalo ulogu elemenata i molekula adhezije u interakciji hematopoetskih stanica i vanstanične potke (matriksa). Promatrajući povezanost odlika hematopoeze MDS-a i mikrookoliša koštane srži također je po prviput istražena imunihistokemijska izraženost molekule APC u MDS-u koja je pretežno proučavana u sklopu patogeneze raka debelog crijeva, a uključena je u adhezijska stanja epitelnih stanica. Kako je u MDS-u česta delecija 5q 13-31, u kojoj je ujedno smješten gen za APC, FISH metodom je određena prisutnost ove delecije. Uočene karakteristike kod tri grupe bolesnika s MDS-om uspoređene su s normalnim nalazima i korelirane međusobno s odgovarajućim statitičkim metodama zajednos kliničkim i laboratorijskim nalazima.Promatrajući izražaj molekule CD44 u biopsijama koštanih srži kod zdravih osoba on je bio slabo pozitivan izražaj ove molekule, dok smo usporedbom između tri grupe bolesnika s MDS-om našli statistički značajnu razliku u njenom iražaju (p<0, 001). Najslabiji izražaj smo našli u prvoj grupi bolesnika s niskim rizikom MDS-a. Najjači izražaj CD44 bio je u drugoj grupi bolesnika, gdje je nađen jaki pozitivitet na blastima.Imunohistokemijskim bojenjem laminina u biopsijama koštane sži kod svih ispitivanih bolesnika našli smo pozitivan izražaj na endotelu krvnih žila. Promatrajući broj pozitivnih krvnih žila našli smo statistički graničanu razliku (p<0, 056) između tri grupe bolesnika. Najmanji broj krvnih žila s pozitivnim izražajem bio je u drugoj skupini bolesnika.Po prvi put je zamjećen morfološki fenomen grananja laminin pozitivnih krvnih žila, gdje je nađena statistički značajna razlika (p<0, 049) između pojedinih grupa , a on je jače izražen u drugoj i trećoj grupi bolesnika s MDS-om. Ovaj morfološki fenomen granjanja laminin pozitivnih žila bi također mogao upućivati na angiogenezu povezanu s klonalnom proliferacijom hematopoetskih stanica. Takav morfološki aberantan izgled krvnih žila je bio izraženiji u bolesnika s RAEB i CMML što bi moglo biti povezano s izraženijom proliferacijom hematopoetskih stanicama u tim tipovima MDS-a.S obzirom da se gen za APC (eng. Adenomatosis Polyposis Colli) nalazi na dugom kraku petog kromosoma, gdje dolazi do najčešćih promjena u bolesnika s MDS-om, po prvi put je promatrano postoji li razlika u imunihistokemijskom izražaju ove molekule u biopsijama koštane srži kod zdravih osoba i između tri analizirane grupe bolesnika s MDS-om. U kontrolnoj skupini izražaj je bio negativan, a kod bolesnika s MDS-om svega kod jednog bolesnika nađen je pozitivan izražaj na megakariocitima, dok je kod ostalih bio negativan. Iz ovoga možemo zaključiti da bez obzira na mjesto gena za APC koje se nalazi u području 5q21-22, odmah do najčešće regije zahvaćene delecijom kod bolesnika s MDS-om (5q22-5q23) nije nađena povezanost ove molekule s MDS-om.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1980955-3094 - Genetika i funkcija hematopoeze i mikrookoliša Ph- mijeloproliferativnih bolesti (Kušec, Rajko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinička bolnica "Dubrava"