Pregled bibliografske jedinice broj: 549698
Nasilje u mladenačkim vezama : doživljaj mladih u riziku
Nasilje u mladenačkim vezama : doživljaj mladih u riziku // Psihosocijani aspekti nasilja u suvremenom društvu- izazov obitelji, školi i zajednici
Osijek, Hrvatska, 2010. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, ostalo)
CROSBI ID: 549698 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nasilje u mladenačkim vezama : doživljaj mladih u riziku
(Violence in adolescent intimate relationship: perspective of youth at risk)
Autori
Ratkajec Gašević, Gabrijela ; Maurović, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, ostalo
Skup
Psihosocijani aspekti nasilja u suvremenom društvu- izazov obitelji, školi i zajednici
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 25.11.2010. - 27.11.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
nasilje; mladenačke veze; mladi u riziku
(violence; adolescent intimate relationship; youth at risk)
Sažetak
Sve veći broj istraživanja u svijetu ali i Hrvatskoj ukazuje na ozbiljnost i raširenost pojave nasilja u mladenačkim vezama. Ipak, većina navedenih istraživanja provedena je na redovnoj populaciji mladih pa nedostaje uvid u iskustva onih mladih koji su zbog određenih socijalnih i osobnih poteškoća u riziku ili su razvili probleme u ponašanju. Stoga se ovim izlaganjem nastoji dati doprinos razumijevanju iskustava te populacije. Naime, provedeno je šest fokus grupa, tri s djevojkama i tri s mladićima, korisnicama i korisnicima različitih interventnih programa. Sudionici/e fokus grupa odabirani su prema kriteriju intenziteta intervencija u koju su uključeni što najčešće implicira i različitost u razinama rizika tih mladih. Radi se o sljedećim oblicima tretmana: intervencije u školi, posebna obaveza savjetodavnog tretmana, odgojna mjera produženog stručnog postupka, smještaj u dječji dom, odgojna mjera tretmana u odgojnom domu te odgojna mjera tretmana u odgojnom zavodu. Pri formiranju grupa vodilo se računa i o homogenosti pa su grupe bile istospolne i približno jednake dobi (od 15 – 18 godina). Zanimao nas je način na koji djevojke i mladići u riziku, percipiraju i doživljavaju fenomen nasilja u mladenačkim vezama i to od njihovog doživljaja ljubavnog odnosa i čimbenika koji čine kvalitetnu vezu, uzroka i manifestacija nasilnog ponašanja, pa do adekvatnosti poduzetih društvenih akcija i u skladu s tim, prijedloga za poboljšanje istih. Podaci su obrađeni kvalitativnom metodom, a rezultati ukazuju kako djevojke i mladići prema kojima su poduzete intenzivnije intervencije, uslijed izraženije više razine rizičnosti, kao oblike nasilja u mladenačkim vezama percipiraju većinom fizičke oblike nasilja, dok oni „niže“ rizični češće percipiraju i „blaža“ ponašanja kao rizična. Mladi s intenzivnijom intervencijom češće navode i osobna iskustva nasilja u vezi (bilo da je riječ o sudjelovanju u nasilnom odnosu ili promatranju nasilnih ponašanja) od mladih s manje intenzivnom intervencijom. Prisutni su i rodni stereotipi, odnosno percepcija o mladićima kao češće nasilnim, odnosno djevojkama kao češće žrtvama nasilja u mladenačkim vezama. O značaju dobivenih rezultata raspravljat će se tijekom ovog izlaganja.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
013-0000000-2488 - Usklađivanje intervencija s potrebama djece i mladih u riziku: izrada modela (Žižak, Antonija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb