Pregled bibliografske jedinice broj: 54944
Izrada podzemnih prostorija u eksploataciji arhitektonsko-građevnog kamena
Izrada podzemnih prostorija u eksploataciji arhitektonsko-građevnog kamena // Mehanika stijena i tuneli / Jašarević, Ibrahim ; Hudec, Mladen ; Vujec, Slavko (ur.).
Zagreb: Građevinski fakultet, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, 1999. str. 135-146 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 54944 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izrada podzemnih prostorija u eksploataciji arhitektonsko-građevnog kamena
(Construction the underground premises within nature stone mining)
Autori
Cotman, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Mehanika stijena i tuneli
/ Jašarević, Ibrahim ; Hudec, Mladen ; Vujec, Slavko - Zagreb : Građevinski fakultet, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, 1999, 135-146
Skup
Mehanika stijena i tuneli
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 30.09.1999. - 02.10.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Rudarstvo; Arhitektonsko-građevni kamen; Podzemna eksploatacija; Stupna otkopna metoda
(Mining; Dimension Stone; Underground Production; Room and Pillar Method)
Sažetak
Opisuju se uvjeti daljnjeg razvoja rudarstva odnosno eksploatacije kamena u Hrvatskoj, sa kratkim osvrtom na povijest podzemne eksploatacije kamena u Hrvatskoj. Daje se pregled osnovnih faktora koje treba razmatrati prilikom projektiranja podzemne eksploatacije kamena. Podzemna eksploatacija se dijeli u osnovi na podzemnu eksploataciju sa pravilno razmještenim stupovima i podzemnu eksploataciju sa nepravilno razmještenim stupovima. Opisuju se prednosti jedne i druge metode, na praktičnom primjeru podzemnog kamenoloma Kanfanar u Istri. Predlaže se primjena metode eksploatacije sa nepravilno raspoređenim stupovima u tom kamenolomu. Detaljno se opisuje tehnologija izrade podzemnih prostorija i daju se parametri materijala u kojem se radi kao i parametri strojeva sa kojima se radi. Daju se osnovni rezultati probne proizvodnje ostvarene u protekle četiri godine sa komparacijom nekih elemenata geometrije podzemnih prostora sa sličnim kamenolomima svijeta. U zaključcima se naglašava kompatibilnost ove metode sa zahtijevima zaštite okoline i predviđa se ubrzan razvoj ovih strojeva kao i jača primjena ovih metoda na budućem razvoju industrije prirodnog kamena u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA