Pregled bibliografske jedinice broj: 548851
Usporedba cenoloških karakteristika vrsta roda Agriotes (Coleoptera: Elateridae) u sjeverozapadnoj i istočnoj Hrvatskoj
Usporedba cenoloških karakteristika vrsta roda Agriotes (Coleoptera: Elateridae) u sjeverozapadnoj i istočnoj Hrvatskoj, 2011., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 548851 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba cenoloških karakteristika vrsta roda Agriotes (Coleoptera: Elateridae) u sjeverozapadnoj i istočnoj Hrvatskoj
(Comparison of cenological characteristics of species of the genus Agriotes (Coleoptera: Elateridae) in the northwestern and eastern Croatia)
Autori
Mihela, Milena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
12.07
Godina
2011
Stranica
34
Mentor
Bažok, Renata
Ključne riječi
dominantnost; feromonski mamci; rasprostranjenost; štetnost; učestalost; žičnjaci
(damage; distribution; dominance index; frequency index; pheromone traps; wireworms)
Sažetak
Od svih vrsta žičnjaka u Hrvatskoj je najrašireniji i najučestaliji je rod Agriotes. Najvažnije vrste roda Agriotes na našem području su Agriotes lineatus L., Agriotes obscurus L., Agriotes ustulatus Schäll., Agriotes sputator L., i Agriotes brevis Cand. Starija literatura navodila da je vrstu A. lineatus kao najzastupljeniju vrstu u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske, a vrstu A. ustulatus kao zastupljeniju u istočnoj Hrvatskoj. Novija istraživanja pokazala su neke vrste promijenile areal rasprostranjenja. Provedeno istraživanje imalo je za cilj temeljem visine odraslih odrediti cenološke karakteristike pet vrsta roda Agriotes na feromonskim mamcima u tri županije, Koprivničko-križevačkoj, Virovitičko–podravskoj, Vukovarsko-srijemskoj. Istraživanje je provedeno u 2010. godini na po 5 lokaliteta razmještenih u svakoj od tri županije.: Vukovarsko – srijemskoj, Virovitičko – podravskoj i Koprivničko – križevačkoj županiji. Brojnost odrasloh istraživanih vrsta odraslih žičnjaka praćena je vrsno specifičnim feromonima postavljenim na feromonskim klopkama tipa YATLOR i VARb3 (Csalomon®). Populacije su u svim županijama uglavnom srednje brojnosti, osim u Vukovarsko-srijemskoj županiji na lokalitetu Tovarnik, gdje je visina populacije vrste A. ustulatus s više od 500 odraslih/trapu/godišnje označena kao visoka. Osim razlika u visini populacije između županija utvrđene su signifikantne razlike u indeksima dominantnosti za pojedine vrste. Vrste A. brevis i A. lineatus eudominantne su u Virovitičko-podravskoj i Korpivničko-križevačkoj županiji i subdominantne u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Vrsta A. obscurus je eudominantna u Koprivničko-križevačkoj, subdominantna u Virovitičko-podravskoj i subrecedentna u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Vrste A. sputator i A. ustulatus su eudominantne u sve tri županije. Vrste koje prezimljuju kao odraslo (A. brevis, A. lineatus, A. obscurus i A sputator javljaju se od travnja a maksimalni ulovi bilježe se u svibnju i lipnju. Vrsta A. ustulatus javlja se od kraja svibnja a maksimalni ulovi se događaju u lipnju i početkom srpnja. Vrste su uglavonom na većini lokaliteta eukonstantne ili konstantne što znači da se redovito javljaju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Renata Bažok
(mentor)