Pregled bibliografske jedinice broj: 548634
Novi pristupi izradi i primjeni bioloških referentnih intervala prema akreditacijskim zahtjevima
Novi pristupi izradi i primjeni bioloških referentnih intervala prema akreditacijskim zahtjevima // Organizacija i poslovanje medicinsko-biokemijskih laboratorija u kontekstu reforme zdravstvenog sustava / Stavljenić Rukavina, Ana (ur.).
Zagreb: Medicinska naklada, 2009. str. 55-71
CROSBI ID: 548634 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novi pristupi izradi i primjeni bioloških referentnih intervala prema akreditacijskim zahtjevima
(New approach for the production of reference intervals according to the accreditation requirements)
Autori
Flegar-Meštrić, Zlata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Organizacija i poslovanje medicinsko-biokemijskih laboratorija u kontekstu reforme zdravstvenog sustava
Urednik/ci
Stavljenić Rukavina, Ana
Izdavač
Medicinska naklada
Grad
Zagreb
Godina
2009
Raspon stranica
55-71
ISBN
978-953-7468-08-8
Ključne riječi
biološki referentni intervali, Europske direktive za in vitro laboratorijsku dijagnostiku- EU IVD direktiva, globalna harmonizacija, jedinstveni referentni intervali
(biological reference intervals, The European Directive 98/79/EC on In Vitro Diagnostic medical devices, global harmonization, common reference intervals)
Sažetak
Referentni intervali izrađeni na zdravoj populacij imaju najširu primjenu u interpretaciji individualnih rezultata laboratorijskih pretraga i donošenju medicinske odluke, pri čemu klinička vrijednost individualnih rezultata vrlo često značajno ovisi o referentnim intervalima u odnosu na koje se interpretiraju . Razvoj koncepcije i izrade referentnih vrijednosti kreće od davne 1969.g. kada su Gräsbeck i Saris počeli tumačiti razliku između do tada najčešće korištenih normalnih vrijednosti i koncepta referentnih intervala koji se određuju na reprezentativnom uzorku zdravih osoba iz populacije za koju će se koristiti u procijeni stanja zdravlja i bolesti . U razdoblju od 1978.g do 1992.g ekspertna grupa za izradu referentnih vrijednosti Međunarodne federacije za kliničku kemiju i laboratorijsku medicinu (IFCC) razvila je teoriju i način izrade referentnih vrijednosti i referentnih intervala i objavila preporuke objavljene u 6 dokumenata koji su 1992.g objedinjeni u dokumentu Instituta za kliničko laboratorijske standarde (CLSI) C28-P . Osnovni koncept izrade referentnih vrijednosti se neprekidno razvija i podliježe promjenama, te su novi pristupi u izradi referntnih vrijednosti bili objedinjeni u novom izdanju CLSI dokumenta C28-A2, 2000.g., a 2004.g. izašao je i poseban broj časopisa Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, CCLM (volumen 42/7, 2004) posvećen novim pristupima i daljnjem razvoju koncepta referentnih vrijednosti. To potvrđuje da IFCC koncept izrade referentnih vrijednost i referentnih intervala čini osnovu koja se treba nadograđivati i proširivati sukladno aktualnim promjenama u laboratorijskoj dijagnostici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA