Pregled bibliografske jedinice broj: 548452
Pionska fuzija lakih jezgara
Pionska fuzija lakih jezgara // Knjiga sažetaka / Gajović, Andreja ; Tokić, Vedrana ; Zorić, Maja ; Maruščak, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko fizikalno društvo, 2011. str. 76-76 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 548452 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pionska fuzija lakih jezgara
(Pionic fusion of light nuclei)
Autori
Gašparić, Igor ; Čaplar, Roman ; Joulaeizadeh, Leila ; Löhner, Herbert
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ Gajović, Andreja ; Tokić, Vedrana ; Zorić, Maja ; Maruščak, Tomislav - Zagreb : Hrvatsko fizikalno društvo, 2011, 76-76
ISBN
978-953-7178-20-8
Skup
7. znanstveni sastanak Hrvatskog fizikalnog društva
Mjesto i datum
Primošten, Hrvatska, 13.11.2011. - 16.11.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
pionska fuzija; stvaranje piona ispod praga
(pionic fusion; subthreshold pion production)
Sažetak
Reakcija pionske fuzije u kojoj se dvije jezgre fuzioniraju u novu emitirajući pritom pion, zahtijeva veoma koherentni mehanizam i stoga pruža uvid u kolektivno gibanje nukleona u jezgri. Reakcija 4He(3He, π0)7Be se eksperimentalno proučavala na energiji snopa od oko 10 MeV iznad praga stvaranja. Eksperiment je izveden na KVI-u, u Groningenu na akceleratoru AGOR. Stvorene jezgre su detektirane pomoću niza phoswich detektora [1] u fokalnoj ravnini Big-Bite spektrometra [2] u koincidenciji s fotonima nastalim u raspadu neutralnog piona koji su detektirani u Plastic Ball detektoru [3]. Plastic Ball sadrži 552 phoswich detektora koji pokrivaju laboratorijske polarne kuteve 50<θ<160 u gotovo cijelom azimutalnom rasponu. Da bi se poboljsala efikasnost detekcije fotona unutar Plastic Ball detektora postavljeno je 64 kristala CsI [4]. Složene jezgre su identificirane analizom oblika signala i mjerenjem vremena preleta. One su korelirane s dva fotona opažena u Plastic Ball detektoru s velikim kutem između njih što odgovara raspadu piona. Izborom događaja dobije se oko 500 događaja pionske fuzije bez pozadine. Kutna raspodjela piona je korigirana prema akceptanciji i efikasnosti koje su dobivene iz simulacija i normaliziranih prema struji snopa. Mjereni diferencijalni udarni presjek uspoređen je s postojećim teorijskim proračunima. Prilagodba na red Legendreovih polinoma daje za ukupni udarni presjek σ=(53±9) nb.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-1191005-2879 - Fizika teških iona (Basrak, Zoran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb