Pregled bibliografske jedinice broj: 548219
Afekti i emocionalno zlostavljanje među djecom
Afekti i emocionalno zlostavljanje među djecom // Zbornik radova sa skupa nasilja nad djecom i među djecom (2008.) / Kolesarić, Vladimir (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010. str. 207-225 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 548219 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Afekti i emocionalno zlostavljanje među djecom
(Affects and emotional bullying among children)
Autori
Maurović, Ivana ; Križanić, Valerija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Zbornik radova sa skupa nasilja nad djecom i među djecom (2008.)
/ Kolesarić, Vladimir - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010, 207-225
ISBN
978-953-314-024-7
Skup
Nasilje nad djecom i među djecom
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 27.11.2008. - 29.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
emocionalno zlostavljanje; dinamički model afekata; primjerene intervencije
(emotional bullying; dinamical model of affects; adequate interventions)
Sažetak
Svrha je ovog rada pridonijeti razumijevanju pojave zlostavljanja među djecom. Iako se niti jedan oblik nasilja među djecom ne može proglasiti "manje neugodnim" niti "manje opasnim" za tjelesno i mentalno zdravlje, u ovom radu naglasak je na emocionalnom zlostavljanju zbog nekoliko razloga. Iako je usko povezano s fizičkim i verbalnim zlostavljanjem, emocionalno zlostavljanje najčešće uključuje suptilnije, a time i teže uočljive oblike ponašanja (ili odsustva ponašanja). Sankcioniranje ove vrste zlostavljanja stoga je rjeđe, što zbog nesigurnosti oko najprimjerenijih oblika intervencije, što zbog nedovoljno razvijene svijesti o ozbiljnosti mogućih posljedica. Izostanak pravovremenih i dosljednih reakcija može pogodovati održavanju takvih oblika ponašanja, povećavajući vjerojatnost nepovoljnih ishoda i za žrtve, ali i za zlostavljače. Primjerene intervencije moguće su tek na temelju razumijevanja čimbenika koji motiviraju takvo ponašanje, koji ga održavaju te određuju moguće posljedice. Zbog uske povezanosti emocija i motivacije, u ovom radu se sažimaju nalazi o ulozi afekata u emocionalnom zlostavljanju, kao antecedenata i determinanti kratkoročnih i dugoročnih ishoda. Razmatraju se različiti vidovi afekta od temperamenta (kao trajnije sklonosti određenoj vrsti afektivnog doživljavanja) do trenutnih afektivnih doživljaja, u dinamici odnosa zlostavljač – žrtva. Na temelju dinamičkog modela afekta (Zautra i sur., 1997) analiziraju se mogući mehanizmi nepovoljnih i povoljnih ishoda. Uznemirenost kao direktna posljedica emocionalnog zlostavljanja sama po sebi predstavlja nepoželjan ishod, no posredno može imati i druge nepovoljne efekte. U opuštenom okruženju osoba ima kapacitete za percepciju pozitivnih i negativnih aspekata okoline, uslijed čega se nezavisno javljaju pozitivni i negativni afekti. No, prema dinamičkom modelu afekta, ovaj odnos u stresnim i neizvjesnim situacijama postaje inverzan. Stoga dugotrajna uznemirenost može smanjiti kapaciteteza doživljavanje pozitivnih afekata i smanjiti psihološku otpornost osobe. U skladu s ovim postavkama te nalazima o temperamentu kao potencijalno rizičnom i zaštitnom čimbeniku u prilagodbi, razmatraju se moguće implikacije za intervencije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
013-0000000-2488 - Usklađivanje intervencija s potrebama djece i mladih u riziku: izrada modela (Žižak, Antonija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb,
Filozofski fakultet, Osijek