Pregled bibliografske jedinice broj: 547749
Grabljivice i sove Nacionalnog parka Plitvička jezera
Grabljivice i sove Nacionalnog parka Plitvička jezera // Znanstveno-stručni skup Nacionalnog parka Plitvička jezera povodom 60 godina od osnivanja i 30 godina od upisa na UNESCO-vu Listu svjetske kulturne i prirodne baštine : zbornik radova / Šutić, Branislav (ur.).
Plitvička jezera: Javna ustanova "Nacionalni park Plitvička jezera", 2011. str. 170-184 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 547749 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Grabljivice i sove Nacionalnog parka Plitvička jezera
(Raptors and owls of the National Park Plitvice Lakes)
Autori
Tutiš, Vesna ; Ćiković, Davor ; Kralj, Jelena ; Radović, Dragan ; Barišić, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Znanstveno-stručni skup Nacionalnog parka Plitvička jezera povodom 60 godina od osnivanja i 30 godina od upisa na UNESCO-vu Listu svjetske kulturne i prirodne baštine : zbornik radova
/ Šutić, Branislav - Plitvička jezera : Javna ustanova "Nacionalni park Plitvička jezera", 2011, 170-184
ISBN
978953961464
Skup
Znanstveno-stručni skup Nacionalnog parka Plitvička jezera povodom šezdeset godina od osnivanja i trideset godina od upisa na UNESCO-vu Listu svjetske kulturne i prirodne baštine
Mjesto i datum
NP Plitvička jezera, Hrvatska, 15.10.2009. - 16.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
grabljivice; sove; Nacionalni park Plitvička jezera; veličina populacija; rasprostranjenost; zaštita ptica
(raptors; owls; National Park Plitvice Lake; population size; conservation)
Sažetak
U ovom radu prezentirani su rezultati istraživanja rasprostranjenosti i brojnosti grabljivica i sova u Nacionalnom parku Plitvička jezera (297 km2) provedenih u razdoblju od 2002. do 2005. godine. Tijekom ovih istraživanja na području Parka zabilježena je 21 vrsta, od čega su osam vrsta grabljivica i osam vrsta sova gnjezdarice. Najbrojnije vrste u Parku su škanjac Buteo buteo (50-60 parova), jastrebača Strix uralensis (70-80 parova) i šumska sova Strix aluco (50-60 parova). Za šumska staništa, koja čine oko 80% ukupne površine Parka, vezana je polovica vrsta grabljivca i sova koje se gnijezde u Parku. Osobito su značajne populacije jastrebače koja čini oko 10%, maloga ćuka Glaucidium passerinum oko 8% i planinskog ćuka Aegolius funerus oko 5% njihovih ukupnih hrvatskih populacija. Gustoća populacije jastrebače (5, 4 para/10 km2) u bukovo-jelovim šumama u sjeverozapadnom dijelu Parka najveća je zabilježena gustoća ove vrste u Hrvatskoj i među najvećima je u Europi. Travnjaci čine oko 10% ukupne površine Parka, a važni su za dvije gnjezdarice, eju livadarku Circus pygargus i sovu močvaricu Asio flammeus. Njihove populacije u Parku su male, no ipak značajne na nacionalnoj razini jer je riječ o vrstama koje su u Hrvatskoj malobrojne i ugrožene.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-1012682-2678 - Migracijski sustavi i ekologija ornitofaune područja Nacionalne ekološke mreže (Sušić, Goran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Davor Ćiković
(autor)
Sanja Barišić
(autor)
Jelena Kralj
(autor)
Vesna Tutiš
(autor)
Dragan Radović
(autor)