Pregled bibliografske jedinice broj: 547456
Energetsko vrednovanje plitkih geotermalnih potencijala Republike Hrvatske
Energetsko vrednovanje plitkih geotermalnih potencijala Republike Hrvatske, 2011., doktorska disertacija, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 547456 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Energetsko vrednovanje plitkih geotermalnih potencijala Republike Hrvatske
(Energetic evaluation of the shallow geothermal potential in the Republic of Croatia)
Autori
Kurevija, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.07
Godina
2011
Stranica
183
Mentor
Golub, Miroslav
Ključne riječi
dizalice topline; geotermalna energija
(heat pumps; geothermal energy)
Sažetak
Većina dosadašnjih istraživanja geotermalne energije u Republici Hrvatskoj zasnivala se na prirodnim uzorcima termalne vode iz dubokih geotermalnih ležišta ili vodonosnika naftnih i plinskih ležišta. Iako panonsko područje Hrvatske ima visoke temperaturne gradijente, potencijal geotermalne energije zasad nije adekvatno iskorišten. Obzirom na stagnaciju direktnog korištenja visokotemperaturnih geotermalnih potencijala i značajan porast primjene plitkih niskotemperaturnih potencijala u Europi tijekom zadnjeg desetljeća za potrebe grijanja i hlađenja, ovaj rad doprinosi određivanju potencijala i primjenjivosti plitke geotermalne energije u Republici Hrvatskoj. Sustav dizalice topline s bušotinskim izmjenjivačima topline jedan je najučinkovitijih i ekonomski isplativih načina korištenja ovog energetskog potencijala. Sveobuhvatnom analizom utvrđen je potencijal različitih regija Republike Hrvatske na način da su valorizirani utjecaji relevantnih termogeoloških, hidrogeoloških, klimatskih i tehnoekonomskih parametara koji funkcionalno utječu na modeliranje sustava dizalica topline s tlom kao relativno obnovljivim geotermalnim izvorom. Pomoću navedenih promjenjivih varijabli komparativnim numeričkim modelom se, preko poznatih teorija linijskog i cilindričnog prijelaza topline s tla na bušotinski izmjenjivač topline, usporedilo specifične regije modeliranjem realnog sustava geotermalne dizalice topline za arbitrarno odabranu komercijalnu zgradu kao potrošača toplinske i rashladne energije. Numeričkim analizom obrađeni su i utjecaji termalnih interferencija između pojedinih bušotina u karakterističnim mrežama bušotinskog polja, kao jednog od najvažnijih parametara za dugogodišnje djelotvorno korištenje tla kao sezonskog izmjenjivača topline. Tehnoekonomskom analizom za pojedine razmatrane lokacije, komparirana je i osnovnim ekonomskim pokazateljima definirana isplativost primjene plitkih geotermalnih resursa u odnosu na postojeće konvencionalne sustave s fosilnim gorivom te izražen potencijal smanjenja emisija ugljikovog dioksida. Rezultati istraživanja za pojedine lokacije Republike Hrvatske interpolirani su i predočeni digitaliziranim kartama čime se stvara nužna teoretska podloga za praktičnu primjenu geotermalnih dizalica topline.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951322-1340 - Zbrinjavanje ugljikovog dioksida iz geotermalnih i ugljikovodičnih ležišta (Golub, Miroslav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb