Pregled bibliografske jedinice broj: 546488
Usporedna arheozoološka analiza s dva srednjovjekovna lokaliteta
Usporedna arheozoološka analiza s dva srednjovjekovna lokaliteta, 2008. (rektorova nagrada).
CROSBI ID: 546488 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedna arheozoološka analiza s dva srednjovjekovna lokaliteta
(Comparative archeozoological analysis from two medieval sites)
Autori
Alić, Ivan ; mentor: Trbojević Vukičević, Tajana
Izvornik
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, rektorova nagrada
Godina
2008
Ključne riječi
arheozoologija; Gudovac – Gradina; Virovitica; osteometrija; visina grebena
(archeozoology; Gudovac – Gradina; Virovitica; osteometric analysis; withers height)
Sažetak
U radu su istražene kosti, fragmenti kostiju i zubiju s dva srednjovjekovna arheološka lokaliteta: Gudovac – Gradina kraj Bjelovara (ukupno 285 uzoraka) i drveni piloti mosta u Virovitičkom gradskom parku (ukupno 139 uzoraka). Na lokalitetu Gudovac - Gradina podjednako su zastupljeni koštani ostaci i zubi goveda i svinje, dok su na virovitičkom lokalitetu najzastupljenija goveda. Koštani ostaci domaće peradi, prvenstveno kokoši, nalaze se na oba lokaliteta. Nalaz koštanih ostataka divljih životinja (divlja svinja, srndać, zec, vuk, lisica) upućuje na bavljenje lovom, prvenstveno radi mesa, ali vjerojatno i krzna. Osteometrijskom analizom na metapodijima goveda određen je spol životinja a zatim je procjenjena i visina grebena, koja za krave iznosi 106, 25 cm, a za bikove 119, 70 cm.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-0000000-3405 - Komparativna analiza arheozoološkog i recentnog materijala divljači Hrvatske (Trbojević Vukičević, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
053-0532400-2129 - Morfometabolička istraživanja placente i organa životinja (Gjurčević-Kantura, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb