Pregled bibliografske jedinice broj: 546120
Parametri oksidacijskog stresa u ispitanika s metaboličkim sindromom
Parametri oksidacijskog stresa u ispitanika s metaboličkim sindromom // 22. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera - knjiga sažetaka / Tomašević, Vesna ; Maduna Valkaj, Karolina (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2011. str. 190-190 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 546120 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Parametri oksidacijskog stresa u ispitanika s metaboličkim sindromom
(The parameters of oxidative stress in metabolic syndrome)
Autori
Slanovic-Kuzmanović, Zorana ; Rogulj, Dinko ; Domijan, Ana-Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
22. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera - knjiga sažetaka
/ Tomašević, Vesna ; Maduna Valkaj, Karolina - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2011, 190-190
ISBN
978-953-6894-42-0
Skup
22. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.02.2011. - 16.02.2011
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
metabolički sindrom; oksidativni stres; malondialdehid; glutation
(metabolic syndrome; oxidative stress; malondialdehyde; glutathione)
Sažetak
Metabolički sindrom (MS) je moderna bolest koja je uzrokovana pogrešnim načinom života, a karakteriziraju je endokrine, metaboličke i kardiovaskularne promjene. Učestalost MS u Hrvatskoj (6, 5% Zagreb i 35% dalmatinski otoci) ukazuje na važnost daljnjeg istraživanja MS. Kako je etiologija MS još uvijek nerazjašnjena, a neka istraživanja povezuju oksidacijski stres s MS, cilj ovog istraživanja bio je izmjeriti parametre oksidacijskog stresa, malondialdehid (MDA) i glutation (GSH) u skupini ispitanika kojima je dijagnosticiran MS i kontrolnoj skupini te utvrditi važnost oksidacijskog stresa u nastanku MS. Ispitivanje je provedeno na muškoj, radno aktivnoj populaciji grada Zagreba (starosti od 35 do 55 godina). Ispitanici su podijeljeni u dvije skupine: kontrolnu skupinu (zdravi ; N=38) i ispitanici kojima je po prvi puta dijagnosticiran MS (ispitanici s MS ; N=38) te im je sakupljena plazma. Koncentracija MDA je određena pomoću HPLC-a s fluorescentnim detektorom. Princip metode je da MDA iz uzorka reagira s tiobarbituratnom kiselinom pri čemu nastaje crveni kompleks MDA-TBA2. Mobilna faza se sastojala od 50 mM K2HPO4 i vode (60:40), a protok mobilne faze bio je 1, 0 ml/min. Valne duljine detektora bile su lambda(ex) 527 nm i lambda(em) 551 nm. Iz standarda MDA priređene su radne standardne otopine MDA različitih koncentracija te je napravljen baždarni pravac, a metoda je validirana. Koncentracija MDA u nepoznatom uzorku određena je pomoću baždarnog pravca. Koncentracija GSH u uzorcima određena je pomoću čitača pločica. Princip metode je reakcija GSH s 5, 5'-dithio-bis(2-nitrobenzoic acid) (DTNB) pri čemu nastaje žuto obojani kompleks, a čije nastajanje se može pratiti na 412 nm. Kako metoda nije specifična jer DTNB reagira sa –SH skupinama, plazma je tretirana s 10% trikliroctenom kiselinom te su tako istaloženi protein koji bi ometali reakciju. Koncentracija GSH u nepoznatom uzorku je određena pomoću standarda poznate koncentracije GSH iz kojih je napravljen baždarni pravac, a metoda je validirana. Dobiveni rezultati za MDA i GSH su statistički obrađeni. Srednja vrijednost koncentracije MDA u kontrolnoj skupini bila je 2, 2±0, 2 µM, a u skupini ispitanika s MS 3, 5±0, 5 µM, što je statistički značajno povišeno u odnosu na kontrolnu skupinu (p<0, 05 ; t-test). Srednje vrijednosti koncentracija GSH dviju ispitivanih skupina nisu se međusobno statistički razlikovale, no ipak su ispitanici s MS imali nižu srednju vrijednost (4, 13±0, 04 µM) od kontrolne skupine (4, 36 ±0, 02 µM). Rezultati ukazuju da je oksidacijski stres uključen u nastanak MS i na važnost daljnjeg istraživanja povezanosti oksidacijskog stresa s nastankom MS.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
022-0222148-2142 - Toksični učinci mikotoksina na ljude i životinje (Peraica, Maja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb