Pregled bibliografske jedinice broj: 54607
Planiranje interne revizije
Planiranje interne revizije // Računovodstvo, revizija i financije u suvremenim gospodarskim uvjetima / Tadijančević, Stjepan ; Vašiček, Davor (ur.).
Zagreb: Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, 2000. str. 264-279 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 54607 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Planiranje interne revizije
(Internal auditing planning)
Autori
Vitezić, Neda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Računovodstvo, revizija i financije u suvremenim gospodarskim uvjetima
/ Tadijančević, Stjepan ; Vašiček, Davor - Zagreb : Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, 2000, 264-279
Skup
Računovodstvo, revizija i financije u suvremenim gospodarskim uvjetima
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 01.06.2000. - 03.06.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
interna revizija; planiranje; analiza rizika
(internal auditing; planning; risk analysis)
Sažetak
Planiranje je jedna od osnovnih menadžerskih funkcija koja se temelji na postavljenim ciljevima, a zahtijeva i izgrađen sustav odlučivanja. Konceptualno se proces planiranja može primjeniti na internu reviziju. Uloga interne revizije svakim danom dobiva na važnosti i ona je ostvarenje planiranih ciljeva. Proces planiranja interne revizije odnosi se na donošenje tri ključna plana: dugoročnog i godišnjeg operativnog te planiranje pojedinih revizorskih postupaka. Pri planiranju rada interne revizije, polazi se od analize rizika. Stupanj rizika ocjenjuje se analizom pojedinih činitelja rizika koji mogu biti grupirani ili pojedinačno navedeni. Najčesći su oni koji se odnose na kvalitetu internih kontrola, sposobnost menadžmenta, poštenje menadžmenta, veličinu organizacujske jedinice te pogoršan ekonomski položaj. Cilj interne revizije je upoznati se postojećim i potencijalnim rizicima po pojedinimorganizacijskim jedinicama kako bi se u redosljed planiranih pregleda uvrstile najprije najrizičnije jedinice ili djelovi poduzeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija