Pregled bibliografske jedinice broj: 544926
Američki egzekutivni unilateralizam i 'rat protiv terorizma'
Američki egzekutivni unilateralizam i 'rat protiv terorizma' // Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 61 (2011), 4; 1295-1337 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 544926 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Američki egzekutivni unilateralizam i 'rat protiv terorizma'
(American executive unilateralism and the 'war on terror')
Autori
Gardašević, Đorđe
Izvornik
Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu (0350-2058) 61
(2011), 4;
1295-1337
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
izvanredna stanja; stanja nužde; krizna stanja; terorizam; deklaracija rata; habeas corpus; inherentne ovlasti
(state of emergency; emergency situations; crisis situations; terrorism; declaration of war; habeas corpus; inherent powers)
Sažetak
Nastupanje izvanrednih stanja na ustavnopravnoj razini karakteristično rezultira kriznim poremećajem nadležnosti između temeljnih ustavnih institucija (predstavnička, izvršna i sudbena tijela). U tom smislu, komparativna praksa i doktrina upućuju na zaključak kako se ovaj proces uobičajeno odvija u korist koncentracije ustavnih ovlasti na strani izvršnih tijela, uz istovremeno potiskivanje krizne uloge zakonodavca i sudstva, što se najčešće formulira kao zahtjev zakonodavnog i sudbenog „samo-ograničavanja“. U modernoj američkoj doktrini izvanrednih stanja, takav se normativni zahtjev određene izvršne supremacije naziva „egzekutivni unilateralizam“. Predmet ovoga rada je analiza teorijskih stajališta nekoliko relevantnih, suvremenih američkih autora (J. Yoo, R. Posner, E. Posner i A. Vermeule) koji se uobičajeno svrstavaju u okvire egzekutivnog unilateralizma. U tom smislu, u cilju znanstvene provjere njihovih teza i zaključaka, dodatno se analiziraju specifične odredbe Ustava Sjedinjenih Američkih Država čija je primjena izravno relevantna za načine postupanja u kontekstu izvanrednih stanja (deklaracija rata, suspenzija povlastice naloga habeas corpus, inherentne predsjedničke ovlasti), zatim zaseban normativni prijedlog da se moderni američki “rat protiv terorizma” kvalificira kao izvanredno stanje sui generis za koje ne postoji odgovarajući povijesni ili teorijski presedan, kao i određene konkretne izvanredne mjere poduzete u tom smislu u zadnjih desetak godina. Zaključak rada je da niti jedna od temeljnih tvrdnji suvremenog američkog egzekutivnog unilateralizma nije u potpunosti prihvaćena, kao niti teorijski originalna, obzirom da su sve od njih doktrinarno i praktično potpuno artikulirane u ranijoj povijesti američkih kriznih stanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661428-2502 - Izgradnja demokratskih ustavnopravnih institucija RH u razvojnoj perspektivi (Smerdel, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Đorđe Gardašević
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- HeinOnline