Pregled bibliografske jedinice broj: 544533
Semantička uloga efektora kao determinatora dativnih dopuna u neraščlanjenim jednostavnim rečenicama
Semantička uloga efektora kao determinatora dativnih dopuna u neraščlanjenim jednostavnim rečenicama // Drugi hrvatski sintaktički dani Sintaksa padeža : znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem : zbornik radova / Birtić, Matea ; Brozović Rončević, Dunja (ur.).
Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje (IHJJ), 2010. str. 163-178 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 544533 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Semantička uloga efektora kao determinatora dativnih dopuna u neraščlanjenim jednostavnim rečenicama
(The Semantic Role of Effector as a Determinator of Dative Complements in Subjectless Simple Clauses)
Autori
Matovac, Darko ; Tanacković Faletar, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Drugi hrvatski sintaktički dani Sintaksa padeža : znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem : zbornik radova
/ Birtić, Matea ; Brozović Rončević, Dunja - Zagreb : Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje (IHJJ), 2010, 163-178
ISBN
9789536637584
Skup
Hrvatski sintaktički dani (2 ; 2008)
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 13.11.2008. - 15.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
dativne dopune; značenje; shematično/specifično; neraščlanjene jednostavne rečenice; semantičke uloge; unutarnji/vanjski efektor
(dative complements; meaning; schematic/specific; subjectless simple clauses; semantic roles; external/internal effector)
Sažetak
Polazeći od temeljne pretpostavke da morfološki označeni padeži u sustavima flektivnih jezika ne predstavljaju „semantički prazne“ kategorije, već su im inherentna jedinstvena značenja shematične naravi, ovaj rad u prvome dijelu, u skladu s kognitivnom metodologijom, definira shematično (opće) značenje dativa u hrvatskome jeziku i bavi se sintaktičkim implikacijama tako zamišljenoga značenjskog modela. U drugome dijelu rada analizira se pak (s ciljem potvrđivanja teze o postojanju dativnoga značenja shematične naravi) značenje dativa u neraščlanjenim jednostavnim rečenicama tipa Hladno mi je ili Dosadno mi je s jedne strane, kao i u analognim primjerima tipa Muka mi je ili Spava mi se s druge strane. Pokazuje se naime da je kod rečenica prvoga tipa moguće parafraziranjem izbjeći pojavljivanje dativne dopune uz zadržavanje neraščlanjene konstrukcije približno istoga značenja (Što se mene tiče, hladno je/dosadno je), dok kod rečenica drugoga tipa takav postupak rezultira velikim značenjskim pomacima ili čak pojavom neovjerenih konstrukcija (*Što se mene tiče, muka je/spava se). U skladu s tim pokušava se dokazati da je konceptualna podjela semantičke uloge efektora s obzirom na opoziciju unutarnji/vanjski ključan preduvjet pojavljivanja odnosno nepojavljivanja dativne dopune u konstrukcijama toga tipa, kao i da nemogućnost izbjegavanja dativne dopune u rečenicama drugoga tipa zapravo potvrđuje tezu o padežima kao primarno semantičkoj (a onda i gramatičkoj) kategoriji, koja svojim značenjem zapravo mijenja značenje konstrukcije, a ne ponavlja ono što je u njezinom neposrednom kontekstu već rečeno.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
122-1301049-0606 - Kognitivno lingvistički pristup polisemiji u hrvatskome i drugim jezicima (Brdar, Mario, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek