Pregled bibliografske jedinice broj: 544531
Između skrbi i nasilja: životni ciklusi napuštene djece u Dubrovniku (XVII.-XIX. st.).
Između skrbi i nasilja: životni ciklusi napuštene djece u Dubrovniku (XVII.-XIX. st.). // 4. istarski povijesni biennale : zbornik radova = 4th Istrian history biennale : conference papers / Mogorović Crljenko, Marija (ur.).
Poreč : Pazin : Pula: Zavičajni muzej Poreštine ; Državni arhiv ; Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Odjel za humanističke znanosti, 2011. str. 204-223 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 544531 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Između skrbi i nasilja: životni ciklusi napuštene djece u Dubrovniku (XVII.-XIX. st.).
(Between Care and Violence: Life Cycles of Abandoned Children in Dubrovnik (Seventeenth to Nineteenth Century))
Autori
Kralj-Brassard, Rina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
4. istarski povijesni biennale : zbornik radova = 4th Istrian history biennale : conference papers
/ Mogorović Crljenko, Marija - Poreč : Pazin : Pula : Zavičajni muzej Poreštine ; Državni arhiv ; Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Odjel za humanističke znanosti, 2011, 204-223
Skup
Istarski povijesni biennale (4 ; 2009)
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 21.05.2009. - 23.05.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
napuštena djeca ; nahodi ; nahodište ; Hospital milosrđa ; smrtnost ; Dubrovačka Republika
(abandoned children ; foundlings ; foundling hospital ; child mortality ; Dubrovnik Republic)
Sažetak
Napuštanje djece poznato je od najstarijih posvjedočenih vremena. Osnutkom Hospitala Misericordia 1432. godine dubrovačka država je preuzela skrb o napuštenoj djeci koja su do tada bivala zbrinuta na druge načine. Sačuvani izvori, premda ne omogućuju potpunu rekonstrukciju rada hospitala, svjedoče o uhodanom sustavu skrbi i nadzora s naglaskom na prevenciji, no i o primjerima zlostavljanja i zanemarivanja. Nahodsku populaciju općenito je obilježavala visoka smrtnost što se pokazalo i na dubrovačkom primjeru. Kako bi se pobliže istražili čimbenici koji su mogli utjecati na povišenu smrtnost životni ciklus nahoda podijeljen je na nekoliko etapa. Ulazak u sustav skrbi, boravak kod dojilja, povratak u nahodište, trajno udomljavanje i integracija u društvo zasebno su analizirani uz opis karakterističnih primjera prema arhivskoj građi. Prelazak iz jedne u drugu etapu kako je to diktirao sustav skrbi predstavljao je kritičan trenutak u životnom ciklusu štićenika jer je uključivao nerijetko stresnu prilagodbu novim okolnostima. Stigma napuštanja ostajala je i nakon izlaska iz sustava zaštite i nadzora. Ukazuje se na kumulativno djelovanje različitih čimbenika koji u konačnici znatno utječu na smrtnost štićenika. Državnim upravljanjem individualnim viškom populacije vjerojatno je barem dijelom otklonjena izravna smrtna opasnost u trenutku napuštanja no praćenjem životnih ciklusa napuštene djece uočeno je da nasilje nije izbjegnuto nego tek ublaženo i odgođeno.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-0000000-2652 - Povijest Dubrovnika i Dubrovačke Republike (Vekarić, Nenad, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Rina Kralj-Brassard
(autor)