Pregled bibliografske jedinice broj: 544506
Proizvodnja i korištenje švedske djeteline (Trifolium hybridum L.)
Proizvodnja i korištenje švedske djeteline (Trifolium hybridum L.), 2010., diplomski rad, preddiplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 544506 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proizvodnja i korištenje švedske djeteline (Trifolium hybridum L.)
(Production and utilisation of Alsike clover (Trifolium hybridum L.))
Autori
Angel, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
12.10
Godina
2010
Stranica
19
Mentor
Bošnjak, Krešimir
Ključne riječi
djetelina; morfologija; agrotehnika; obrada tla; sjenaža
(Alsike clover; morphology; utilisation; silage)
Sažetak
Cilj rada je dati sustavni pregled morfoloških svojstava, ekoloških uvjeta uzgoja i zahvata agrotehnike u proizvodnji švedske djeteline te sustave korištenja, pridajući pozornost ulozi švedske djeteline u hranidbi domaćih životinja. Švedska djetelina (Trifolium hybridum L.) spada u grupu višegodišnjih mahunarki. Porijeklom je iz sjeverne Europe. Švedska djetelina ima vretenast korijen, koji u tlo prodire do 1 m dubine. Stabljika je visine do 50 cm. List je troperast. Cvat je glavica je bijele ili ružičaste boje. Plod je izdužena mahuna. Sjeme je sitno, okruglastog do srcolikog oblika. Švedska djetelina je biljka hladnijih i vlažnijih područja. Izrazito je otporna na jake i duge zime. Rasprostranjena je u travnjacima vlažnih do močvarnih tala, uspijeva i na plitkim i laganim tlima, ali i na teškim tlima. Najčešće ulazi u sastav djetelinsko travnih smjesa. Može se sijati u smjesi s livadnom vlasnjačom, mačjim repkom, engleskim ljuljem, talijanskim ljuljem i bijelom rosuljom. Najbolje ju je koristiti košnjom, za spremanje silaže, sijena ili sjenaže, dok napasivanje slabije podnosi. Hibridna djetelina daje 6-7 t ha-1 sijena, a u osobito povoljnim uvjetima prinosi mogu dostići i 10-12 t ha-1 krme visoke hranidbene vrijednosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1780458-0411 - Ekološki prihvatljivo gospodarenje organskim gnojivima u proizvodnji krme (Vranić, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
178-1780458-0419 - Vrednovanje održivih sustava proizvodnje krme u brdsko-planinskim područjima (Leto, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Krešimir Bošnjak
(mentor)