Pregled bibliografske jedinice broj: 54436
Stav osoblja prema izražavanju spolnosti rahabilitanata s umjerenom i težom mentalnom retardacijom
Stav osoblja prema izražavanju spolnosti rahabilitanata s umjerenom i težom mentalnom retardacijom // Rehabilitation and inclusion- Proceedings of thr 5th scientific conference of faculty of special education and rehabilitation University of Zagreb / Mejovšek, Milko (ur.).
Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1997. str. 319-329 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 54436 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stav osoblja prema izražavanju spolnosti rahabilitanata s umjerenom i težom mentalnom retardacijom
(Attitude of staff towards expression of sexuality of rehabilitees with moderate and severe mental retardation)
Autori
Škrinjar, Jasmina ; Teodorović, Borka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Rehabilitation and inclusion- Proceedings of thr 5th scientific conference of faculty of special education and rehabilitation University of Zagreb
/ Mejovšek, Milko - Zagreb : Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1997, 319-329
Skup
Rehabilitacija i inkluzija
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 1997
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
umjerena; teža i teška mentalna retardacija; spolnost; stavovi; osoblje
(moderate; and severe mental retardation; sexuality; attitudes; staff)
Sažetak
Uz uvažavanje činjenice da osobe s umjerenom, težom i teškom mentalnom retardacijom imaju seksualne potrebe i pravo da ih zadovolje presudnu ulogu na njihovu samopercepciju obzirom na spolni identitet i realizaciju seksualnosti imaju stavovi socijalne sredine prema seksualnosti općenito i prema seksualnosti osoba s mentalnom retardacijom posebno. Cilj ovoga rada je utvrđivanje stavova djelatnika u institucijama za rehabilitaciju osoba s umjerenom, težom i teškom mentalnom retardacijom prema seksualnosti rehabilitanata, te aneliza razlika u stavu obzirom na stručnu spremu i profesionalni profil osoblja. Uzorak je sastavljen od 122 ispitanika oba spola koji su za potrebe utvrđivanja navedenih razlika podjeljeni u tri pouzorka ovisno o vrsti zanimanja (58 defektologa, 35 medicinskih sestara i 29 "drugi2). Primjenjen je upitnik za ispitivanje stavova osoblja koji sadži 65 tvrdnji kojima se ispituje šest intencionalnih područja stava prema spolnosti osoba s mentalnom retardacijom. Ta područja su: reagiranje na pitanja o seksualnosti ; odnos prema izražavanju seksualnih potreba ; odnos prema hetero/homo seksualnosti i spolnim bolestima, kontracepcija, trudnoća, roditeljstvo ; "hodanje" i brak ; i odnos prema pornografskom materijalu. Deskriptivnom analizom utvrdile su se statistički značajne razlike u stavu prema spolnosti osoba s mentalnom retardacijom oablja zaposlenih u institucijama za rehabilitaciju i to u prostoru procjene seksualnih potreba i prava rehabilitanata i ignoriranja seksualnosti rehabilitanata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Demografija